Πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου μέσα στο «σπίτι» της η ΑΕΚ!

Πήρε την πρόκριση στο… σπίτι της!

Εκτός έδρας και Νέα Φιλαδέλφεια δεν πάνε… μαζί για την ΑΕΚ που επικράτησε 29-21 του Ιωνικού για το Κύπελλο Ελλάδας χάντμπολ και πήρε την πρόκριση για την φάση των «8». Στο γεμάτο κλειστός της Νέας Φιλαδέλφειας, έγινε ένα ματς-γιορτή που χάρηκε ο κόσμος και οι παίκτες. Η διαφορά ποιότητας άλλωστε ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι μεγαλύτερη από εμφανής και οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν να χαρούν το παιχνίδι και να διεκδικήσουν ό,τι τους αναλογεί για όσο… αντέξουν.

Στο πρώτο ημίχρονο, ομολογουμένως, ξεχώρισαν οι δυο τερματοφύλακες. Κοσάνοβιτς και Συγγάρης ήταν εντυπωσιακοί με τον γκολκίπερ της Ένωσης μάλιστα να αποκρούει και πέναλτι στην αρχή του αγώνα. Η ομάδα του Δημητρούλια πήρε μεν από νωρίς το προβάδισμα, όμως, το σκορ έμενε χαμηλά εξαιτίας της καλής άμυνας που έπαιζαν αμφότεροι. Στο 16′ το σκορ ήταν 3-6 για την Ένωση που μέχρι το τέλος του ημιχρόνου «έτρεξε» τον Ιωνικό ούσα πραγματικά ασταμάτητη στον αιφνιδιασμό. Είτε σε πρώτη, είτε σε δεύτερη φάση, οι κιτρινόμαυροι όταν έκλεβαν την μπάλα έφταναν στο γκολ.

Το παιχνίδι… καθάρισε στις αρχές του δεύτερου μέρους. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά και σε έξι λεπτά σκόραρε 4 γκολ (7-18), ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοράρει. Ο Ιωνικός προσπάθησε να απαντήσει με ένα δικό του 4-0 στα επόμενα δυο λεπτά κάνοντας το 12-19, με τους κιτρινόμαυρους να χάνουν για λίγο την συγκέντρωσή τους. Εντυπωσιακό ήταν το γεγονός πως όποιον πιστό… στρατιώτη κι αν επιστράτευε ο Δημήτρης Δημητρούλιας εκείνος ανταποκρινόταν και ο Δικέφαλος έβρισκε συνεχώς νέους σκόρερ.

Μετά από εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι άφησαν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν σε χαλαρούς ρυθμούς ως το τέλος καθώς έπονται δύσκολα παιχνίδια. Ο Ιωνικός μείωσε προς το τέλος, ενώ ο Δημητρούλιας δοκίμασε και τον 17χρονο Ασλή κάτω από τα γκολπόστ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Βάρης, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης 3, Γκέρτσος, Π. Μπούτος, Αποστολίδης, Ζαχάρης 1, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος Ε. 1, Κοτσιρας, Μαντζόπουλος 6, Λιόλιος 6, Τσάτσας 1, Μπουλούμπασης 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 3, Μωραΐτης 1, Χόγκας 3, Ζαμπούνης 5,  Νικολαΐδης 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Χιμένεθ, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 2, Ασλής, Μπουνέτα 2, Γιόσμου 3, Κεδέρης 1.