"Προδόθηκαν" από την άμυνα οι "μάγκες", ήττα από τον Διομήδη Άργους με 25-17

Στο κλειστό του Κορωπίου το ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας την προσεχή Τετάρτη

aek handballΤέλος στο αήττητο σερί της ΑΕΚ έβαλε ο Διομήδης όπου στην μεταξύ τους αναμέτρηση για το μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής επικράτησε της Ένωσης 25-17  και εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Διομήδης εκμεταλλευόμενος την καλή μέρα του τερματοφύλακα Νούγκοβιτς (8 επεμβάσεις) κράτησε σε χαμηλό επίπεδο το σκορ της Ένωσης, η οποία σκόραρε μόλις 5 φορές έναντι 10 του αντιπάλου, ο οποίος “έκτισε” διαφορά ασφαλείας πέντε τερμάτων, ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, με τον Διομήδη να βρίσκεται καθ’ όλη την διάρκεια μπροστά στο σκορ και τον τερματοφύλακα του να ανεβάζει το ποσοστό ετοιμότητάς του πάνω από 65%, δημιουργώντας πρόβλημα στις επιθετικές προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων». Η 36η συνάντηση των δύο ομάδων έφερε την 12η νίκη στον Διομήδη στην ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων.

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν αδυναμίες στον επιθετικό τομέα, κάτι που μαρτυρούν και τα 17 τέρματα που σημείωσαν. Υπήρξαν στιγμές που εγκλωβίστηκαν από την καλή άμυνα του Διομήδη, ενώ όταν κατάφεραν να πετύχουν κάποια “εύκολα” γκολ το ματς δεν μπορούσε να γυρίσει.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 17-25
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-2, 3-5, 3-6, 3-9, 5-10 (ημχ.), 7-10, 8-14, 9-17, 12-19, 15-22, 17-25
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 4, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 2, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης, Κατσίκης 5, Παπαδόπουλος Χ., Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ., Χόντο, Χατζηκωνσταντίνου 2, Τσιλιμπάρης Ν., Ακριδόπουλος.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 4, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς 1, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς, Σπέντζος, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης 6, Σιμιτσής 5.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 3-5, πέναλτι: 3/3-0/1.