ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Handball Premier

Ντέρμπι με το… καλημέρα

Ντέρμπι με το… καλημέρα έβγαλε η κληρωτίδα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με την ΑΕΚ να φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ξεκινάει με ντέρμπι ωστόσο στη συνέχεια το πρόγραμμα είναι πιο βατό καθώς ακολουθούν τρεις αναμετρήσεις με Φαίακα, Άρη Νίκαιας και Αερωπό. Στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την 10η αγωνιστική στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Το παρόν στην εκδήλωση της ομοσπονδίας έδωσε ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ, Σταμάτης Παπασταμάτης, ο Ανδρέας Παπασταμάτης, ο διευθυντής Στάθης Παπαχαρτοφύλλης και ο έφορος Ηλίας Χατσίκας. Παραβρέθηκε επίσης και ο προπονητής, Δημήτρης Δημητρούλιας αλλά και οι Αλέξης Αλβανός και Λαρς Γιάκομπσεν που βραβεύτηκαν.

Η έναρξη του πρωταθλήματος ορίστηκε το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου 2019.

Το σύστημα του πρωταθλήματος παραμένει ίδιο όσον αφορά τα πλέι οφ με τέσσερις φάσεις. Στην Α’ 12 σωματεία θα συναντηθούν μεταξύ τους σε δύο γύρους, στην Β΄οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 1-8 θα παίξουν στα πλέι οφ ως ακολούθως στις δύο νίκες Α’ Ζευγάρι: (1η-8η), Β’ Ζευγάρι: (2η-7η), Γ’ Ζευγάρι: (3η-6η). Δ’ Ζευγάρι: (4η-5η ), Στη Γ’ φάση (ημιτελικά) Οι νικήτριες ομάδες των ζευγαριών Α,Β,Γ,Δ της Β’ ΦΑΣΗΣ θα αγωνιστούν μεταξύ τους ως ακολούθως στις δύο νίκες, 1ο Ζευγάρι: Νικητής ζευγαριού Α (1-8) με νικητή ζευγαριού Δ (4-5): 2ο Ζευγάρι: Νικητής ζευγαριού Β (2-7) με νικητή ζευγαριού Γ (3-6): Στη Δ’ φάση: Οι νικήτριες ομάδες των ζευγαριών 1ο & 2ο παίζουν μεταξύ τους στον τελικό στις τρεις (3) νίκες και οι ηττημένες ομάδες παίζουν στον μικρό τελικό στις δύο (2) νίκες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του νέου πρωταθλήματος

HANDBALL PREMIER

21.09.2019 1η Αγωνιστική – 12η Αγωνιστική 18.01.2020
Φίλιππος Βέροιας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Διομήδης Άργους
Π.Α.Ο.Κ.-Α.Ε.Κ.
Φαίακας Κέρκυρας-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

28.09.2019 2η Αγωνιστική – 13η Αγωνιστική 25.01.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Φίλιππος Βέροιας
Α.Σ.Ε. Δούκα-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Διομήδης Άργους-Π.Α.Ο.Κ.
Α.Ε.Κ.-Φαίακας Κέρκυρας
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic

05.10.2019 3η Αγωνιστική – 14η Αγωνιστική 01.02.2020
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Π.Α.Ο.Κ.-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Φαίακας Κέρκυρας-Διομήδης Άργους
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Α.Ε.Κ.
Φίλιππος Βέροιας-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

12.10.2019 4η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική 08.02.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Φίλιππος Βέροιας-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Α.Σ.Ε. Δούκα-Π.Α.Ο.Κ.
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Φαίακας Κέρκυρας
Διομήδης Άργους-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Α.Ε.Κ.

02.11.2019 5η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική 15.02.2020
Π.Α.Ο.Κ.-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Φίλιππος Βέροιας
Φαίακας Κέρκυρας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Α.Ε.Κ.-Διομήδης Άργους
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

09.11.2019 6η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική 22.02.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Φαίακας Κέρκυρας
Φίλιππος Βέροιας-Π.Α.Ο.Κ.
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Α.Σ.Ε. Δούκα-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Α.Ε.Κ.
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Διομήδης Άργους

16.11.2019 7η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική 29.02.2020
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Φαίακας Κέρκυρας-Φίλιππος Βέροιας
Π.Α.Ο.Κ.-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Α.Ε.Κ.-Α.Σ.Ε. Δούκα
Διομήδης Άργους-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

23.11.2019 8η Αγωνιστική – 19η Αγωνιστική 04.03.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Α.Ε.Κ.
Φίλιππος Βέροιας-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Φαίακας Κέρκυρας
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Π.Α.Ο.Κ.
Α.Σ.Ε. Δούκα-Διομήδης Άργους
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

07.12.2019 9η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική 07.03.2020
Διομήδης Άργους-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Α.Ε.Κ.-Φίλιππος Βέροιας
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Φαίακας Κέρκυρας-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Α.Σ.Ε. Δούκα
Π.Α.Ο.Κ.-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

14.12.2019 10η Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική 18.03.2020
Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Φίλιππος Βέροιας-Διομήδης Άργους
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή-Α.Ε.Κ.
Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας-Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic
Π.Α.Ο.Κ.-Φαίακας Κέρκυρας
Αερωπός Έδεσσας Mandynamic-Α.Σ.Ε. Δούκα

21.12.2019 11η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική 21.03.2020
Α.Σ.Ε. Δούκα-Γ.Σ. Δράμα Bianco Monte
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Φίλιππος Βέροιας
Διομήδης Άργους-Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Όμιλος Ξυνή
Α.Ε.Κ.-Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας
Άρης Νίκαιας Olympic Diagnostic-Π.Α.Ο.Κ.
Φαίακας Κέρκυρας-Αερωπός Έδεσσας Mandynamic

Δείτε επίσης

Κεδέρης: «Ήρθαμε υποψιασμένοι στην Έδεσσα, μετά τη διακοπή ακόμα καλύτεροι»

Όσα δήλωσε ο εξτρέμ της ΑΕΚ για τη νίκη επί του Αερωπού Έδεσσας

2 Σχόλια

  1. Ποδοπατήστε τη μύγα που έκανε κώλο. Μη σηκώστε το πόδι απ’ το γκάζι όση κι αν είναι η διαφορά.

  2. Όλες τις ελπίδες μας για χαρές φέτος, στο χάντμπολ τις αποθέτουμε (εγώ τουλάχιστον)! Άντε να δούμε τους μάγκες και πάλι!

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *