Ο κατήφορος δεν έχει τελειωμό - Ήττα και από τον Δικέα με 22-27

Την 7η συνεχόμενη ήττα στη Handball Premier, γνώρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ απέναντι στον Δικέα, στο κλειστό του Βύρωνα, για τη 19η αγωνιστική. Η “Ένωση” μετά από την ήττα, βλέπει τις ελπίδες για να αποφύγει τα πλέι αουτ να εξανεμίζονται.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά, μένοντας πίσω στο σκορ με δύο τέρματα (3-5) στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η “Ένωση” μείωσε σε 5-6, αλλά ο Δικέας με ένα σερί 0-3 πήγε τη διαφορά στους τέσσερις (5-9) και με ένα επιμέρους 1-5, αύξησε τη διαφορά στα οχτώ γκολ, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο (6-14). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη μέχρι την ανάπαυλα, ήταν να μειώσει κατά ένα γκολ τη “ψαλίδα” (10-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν με ένα 3-1 για να μειώσουν τη διαφορά στους πέντε (13-18). Ο Δικέας όμως, με το σκορ στο (14-19), με 3 αναπάντητα γκολ πήγε τη διαφορά στα οχτώ τέρματα (14-22). Η “Ένωση” μείωσε ξανά σε έξι τέρματα (16-22), 16′ πριν τη λήξη του αγώνα αλλά η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη με ένα ακόμα 0-3, ανέβασε τη διαφορά στα 9 τέρματα (16-25). Οι “μάγκες” έφεραν τη διαφορά στα επίπεδα του ημιχρόνου λίγα λεπτά πριν τη λήξη (19-26) αλλά ήταν πια αργά για να αποτρέψουν την ήττα (22-27) .

AEK- IEK ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 22-27
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 5-6, 6-11, 8-15, 10-17 (ημχ.), 12-18, 14-20, 16-23, 17-25, 18-26, 22-27
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας, Φίλιππας, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 6, Νικολαϊδης 8, Αργυράκης 2, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Φίλης, Γιαννόπουλος, Πλεχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Λαδάκης 1, Γκέρτσος 1, Μελετάκος 1, Ζαμπούνης, Ζαχάρης 1, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλές 2, Κεδέρης 10, Παπακυπριανού 7, Λεωνίδας 1, Κουρέτας, Χελιώτης, Χάλαρης 2, Παπαδιονυσίου 1.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 2-6, πέναλτι: 3/5-4/5