Μόνιμοι ....πελάτες! - Η ΑΕΚ στον τελικό, ο ΠΑΟΚ «σπίτι» του

Ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που νίκησε σήμερα τον ΠΑΟΚ με 23-22 στην κατάμεστη αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Δούκας-Ολυμπιακός. Μετά τη νίκη στη Μίκρα με 25-23 η “Ένωση” έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και έστειλε τον ΠΑΟΚ να παλέψει για την 3η θέση. Οι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποίησαν συγκλονιστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να αντιστρέψουν το προβάδισμα του ΠΑΟΚ και με δύο νίκες προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση, με τον τίτλο πλέον να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Με τις άμυνες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έδειχνε με κάθε τρόπο πως ο αγώνας είχε χαρακτήρα ζωής η θανάτου. Αντίθετα η ΑΕΚ αν και προηγήθηκε με 3-1 έδειχνε πιο “νωθρή” μέσα στο γήπεδο χωρίς να μπορεί να βρει τις λύσεις που θα της έδιναν προβάδισμα στην επίθεση. Με τους δύο τερματοφύλακες και πάλι, Ραντούλε Ραντούλοβιτς και Θάνο Συγγάρη να είναι εγγύηση κάτω από τα δοκάρια η ΑΕΚ κράτησε σε χαμηλά επίπεδα την διαφορά όταν οι “φιλοξενούμενοι” πίεζαν και προηγήθηκαν με 5-9. Ο Λόκεν νικήθηκε δύο φορές από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ με τον Πέρρο να ευστοχεί σε πέναλτι και να σκοράρει για την ΑΕΚ μετά από αρκετά λεπτά. Το 6-9 έδωσε “ανάσα” στην “Ένωση που κατάφερε στη συνέχεια με τρία σερί τέρματα να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 10-10 και να περάσει μπροστά με 11-10 με τον Ζαμπούνη. Ο ΠΑΟΚ  εκμεταλλεύτηκε και πάλι τα λάθη των “κιτρινόμαυρων” και στον αιφνιδιασμό πέτυχε δύο τέρματα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 12-11.

Στον δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον κόσμο να δίνει κυριολεκτικά “φτερά” στους παίκτες της ΑΕΚ όταν η κούραση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε τελευταία φορά στο 15-16 και από εκείνο το σημείο η “Ένωση” ήταν αυτή που είχε τα ηνία του αγώνα. Ο Βραζάλιτσα επέστρεψε από την δίλεπτη ισοφαρίζοντας σε 16-16 και ο Ζαμπούνης στον αιφνιδιασμό έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 17-16. Με δύο γκολ του Χόγκας οι “κιτρινόμαυροι” πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (21-19) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει και πάλι στο γκολ. Το χαμένο πέναλτι του Πέρρου στο 58.30 διατήρησε τους “φιλοξενούμενους” μέσα στο παιχνίδι και τον διαιτητή στην τελευταία φάση να τους δίνει όλο τον χρόνο για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Υπολόγισαν όμως χωρίς τον Ραντούλοβιτς ο οποίος σταμάτησε τα σουτ του ΠΑΟΚ από τα εξτρέμ όπως και το φάουλ σε νεκρό χρόνο δίνοντας στην ΑΕΚ την πρόκριση στον τελικό.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 23-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 5-7, 6-9, 8-10, 11-12 (ημχ.), 13-15, 15-16, 17-16, 19-19, 21-20, 23-22

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δομπρής 3, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 5

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Κυπραίος 2, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 2, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 4-6 Πέναλτι: 3/5-3/4