Η ΑΕΚ νίκησε τον Φοίβο 24-22 συνεχίζοντας το αήττητο σερί απ' τη 2η αγωνιστική

ΦΩΤΟ από το Φοίβος Συκεών - ΑΕΚ

bakaoukas foivos-aekΜε τις πραγματικές τις ικανότητες να εμφανίζονται στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ κέρδισε τον Φοίβο Συκεών στην Θεσσαλονίκη με 24-22 διευρύνοντας το αήττητο σερί της από την δεύτερη αγωνιστική και ύστερα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ αφού κυρίως τα αμυντικά της λάθη έδωσαν την δυνατότητα στον Φοίβο Συκεών να ισοφαρίζει τα γκολ της Ένωσης. Όσο επιθετικά η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις στην συμπαγή άμυνα του Φοίβου, με πρωταγωνιστή για άλλη μια φορά τον Νικολαΐδη, τόσο η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» χαλούσε την συνολική προσπάθεια. Οι …μηχανές για την ΑΕΚ πήραν «φωτιά» όταν η ομάδα έμεινε με λιγότερο παίκτη, περίπου στα τέλη του ημιχρόνου. Τότε πήρε προβάδισμα τριών γκολ λόγω του πάθους και του πείσματος των παικτών, βάζοντας τέλος στα «δώρα» που έδινε στον Φοίβο. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή έφερε την ΑΕΚ να προηγείται με 13-10 στο ημίχρονο. Στο β’ μέρος της αναμέτρησης η αγωνιστική εικόνα της ΑΕΚ άλλαξε ριζικά και με εξαιρετικές επιθετικές εμπνεύσεις εγκλώβισε τον Φοίβο ο οποίος στα πρώτα εννιά λεπτά του β’ ημιχρόνου δεν κατάφερε να σημειώσει γκολ. Άμυνα και επίθεση συνεργάστηκαν για τους «κιτρινόμαυρους» καταπληκτικά με αποτέλεσμα η AEK να φύγει με το σπουδαίο διπλό από την Θεσσαλονίκη με 22-24 συνεχίζοντας το αήττητο σερί της.

Τα 5λεπτα: 1-1, 4-4, 5-6, 8-8, 8-12, 10-13 (ημχ), 10-17, 12-18, 15-19, 16-21, 20-23, 22-24.

Φοίβος (Σκανδάλης): Κότσιφας, Μπέτζιος, Πίτσιος 1, Καράγγελος 2, Σαουλίδης, Μπαλαμός 4, Βότσης 1, Σεϊρεκίδης, Αποστολίδης, Μέτσης 7, Τσαμεσίδης 1, Καβουσανάκης 1, Μισυρλής, Ναουμίδης 4, Χατζηβακαλέλης 1, Πάτσιας

ΑΕΚ (Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Γεωργιάδης 5, Δημοσθένους, Νικολαΐδης 3, Ακριδόπουλος, Μπαλάς 1, Τσαούσης 4, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 3, Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ., Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν., Χόντο.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Λινάρδος