Με το δεξί η ΑΕΚ στα play-off, επικράτησε του Διομήδη με 30-17

Σαρωτική… η “Ένωση” επί του Διομήδη!

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το παιχνίδι του πρώτου προημιτελικού στο πλαίσιο των play-off του Πρωταθλήματος με κάνοντας το 1-0 απέναντι στον Διομήδη Άργους. Οι “κιτρινόμαυροι” θα προσπαθήσουν για το 2-0 στις 30 Απριλίου και ώρα 18:00, στην έδρα του Διομήδη.

Πλέον, η “Ένωση” στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη, αφού το ερχόμενο Σάββατο (20/04, 19:00), θα ταξιδέψει Πορτογαλία, ώστε να αγωνιστεί με την Μαδέιρα για τα ημιτελικά του Challenge Cup.

Να σημειωθεί ότι, ο Γεωργιάδης τραυματίστηκε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού με τον Διομήδη και βγήκε εκτός. Ακόμα, δεν είναι γνωστή η σοβαρότητα της κατάστασης του, αλλά έδειξε να πονάει πολύ.

Οι παίκτες της “Ένωσης” ξεκίνησαν πολύ καλά στο παιχνίδι, αφού έκαναν ένα σερί 3-0 με το που πάτησαν στον αγωνιστικό χώρο. Παράλληλα, ο Διομήδης προσπάθησε να μειώσει (6-5), όμως η ΑΕΚ δεν τον άφησε για πολύ, σκοράροντας με δύο γρήγορα γκολ (8-5). Οι γηπεδούχοι κράτησαν μια καλή διαφορά απέναντι στους φιλοξενούμενους (12-8) και έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 13-11.

Ο “Δικέφαλος” μπήκε εξαιρετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, σημειώνοντας 3 σερί γκολ με το “καλημέρα” (16-11). Κάπως έτσι, συνεχίστηκε το παιχνίδι με την ΑΕΚ να είναι κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του και τον Διομήδη να μην μπορεί να βρει λύσεις να περάσει μπροστά στο σκορ (20-14, 24-16). Έτσι, η “Ένωση” πήρε το ματς με 30-17 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών επί της ομάδας του Άργους.

Επόμενη αγωνιστική αναμέτρηση για την ΑΕΚ εκτός έδρας με την πορτογαλική Μαδέιρα (20/04, 19:00) για τα ημιτελικά του Challenge Cup.

Ημίχρονο: 13-11, Τελικό: 30-17