Με «σπασμένα φρένα» η ΑΕΚ, επικράτησε με 32-17 του Διομήδη Άργους

Δεν σταματάει τίποτα την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Διομήδη Άργους στο ΟΑΚΑ με 32-17 για την 19η αγωνιστική της Handball Premier.

Η «Ενωση» κερδίζει τον έναν αντίπαλο μετά τον άλλον τόσο σε Ελλάδα όσο και σε Ευρώπη, δείχνοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο σε κάθε αγώνα. Έτσι έκανε και με τον Διομήδη σήμερα, παίρνοντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς που θα την κρατήσουν κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ΑΕΚ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι δείχνοντας πιο είναι το αφεντικό από την αρχή της αναμέτρησης.

Ποδαρικό έκανε και ο Παναγιώτης Νικολαΐδης που μπήκε στα μέσα περίπου του δεύτερου ημιχρόνου στον αγωνιστικό χώρο μετά από 10 μήνες απουσίας.

Στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του «Δικέφαλου», σπρώχνοντας την ομάδα στην μεγάλη νίκη.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν εξαιρετικά στο παιχνίδι σημειώνοντας τρία συνεχόμενα τέρματα για το 4-1. Κατά τη διάρκεια, ο Διομήδης κατάφερε να μειώσει με δύο γκολ στο 6-4, ενώ πήγε τη διαφορά και στο -1 στο 7-6. Οι παίκτες της «Ενωσης» έβγαλαν γρήγορη αντίδραση και ανέβασαν στο +6 στο 12-6, αλλά και στο +9 στο 19-10. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν μια καλή απόσταση από τους «πράσινους» και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 20-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης μπήκε με το δεξί σημειώνοντας το πρώτο γκολ για το 20-11, όμως η ΑΕΚ με δύο γρήγορες ενέργειες έκανε το 22-11. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν σταμάτησαν να ανεβάζουν το σκορ πηγαίνοντας το στο +13 και το 25-12. Ο «Δικέφαλος» πατούσε πολύ καλά στο παιχνίδι, έχοντας μια εξαιρετική απόδοση με το σκορ να είναι 28-14. Οι παίκτες της «Ενωσης» πήραν το παιχνίδι με 32-17 σημειώνοντας ακόμα μια νίκη.

Επόμενη αναμέτρηση (9/3, 18:00) για την ΑΕΚ είναι εκτός έδρας με την ΧΑΝΘ για την 20η αγωνιστική της Handball Premier.

Ημίχρονο: 20-10, Τελικό: 32-17.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Μπαλάζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 5, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 3, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Γιαννόπουλος 1, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 1, Τότος, Χαντέλης 2, Χερουβείμ 6, Λαμπρόπουλος 1,  Ζλατάνος,  Μπότσαρης 2, Τσάτσας.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 3/3-3/3