Δεν πήγε στην Πάτρα η ΑΕΚ, χάθηκε το Κύπελλο με κάτω τα χεριά!

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην Πάτρα!

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος στο χάντμπολ, αφού επικράτησε της “Ενωσης” με 23-13 . Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν μπλοκαρισμένοι κατά την διάρκεια του αγώνα και δεν έβρισκαν εύκολα τρόπους για να σκοράρουν απέναντι στους “ερυθρόλευκους”, ενώ είχαν και αρκετά δοκάρια. Μάλιστα, ο Τσιλιμπάρης ήταν σε πολύ καλή μέρα και σταματούσε πολλές φορές τις επιθέσεις του “Δικεφάλου”.  Από την άλλη, ο Ραντούλοβιτς δεν μπόρεσε να σταματήσει πολλά από τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Πλέον, οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού στρέφουν την προσοχή τους στο Πρωτάθλημα και στο Challenge Cup με στόχο την κατάκτηση και των δύο τίτλων.

Στο γήπεδο δημιουργήθηκε ένα πολύ ωραίο κλίμα από τους οπαδούς των δύο ομάδων, ενώ δεν υπήρξε κάποιο επεισόδιο.

Οι δύο ομάδες στην αρχή του ημιχρόνου πήγαιναν μαζί απαντώντας άμεσα η μια στα γκολ της άλλης. Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με γκολ του Τζηρά για το 3-2. Για λίγα λεπτά στην αναμέτρηση δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, αλλά η ΑΕΚ με τον Παπαδιονυσίου ισοφάρισε για το 3-3. Οι “ερυθρόλευκοι” με τον Τζηρά να πρωταγωνιστεί μέχρι εκείνη την ώρα, σημείωσε 2 συνεχόμενα γκολ και ανέβασε την ομάδα του στο +2 (5-3). Κατά την διάρκεια ο Ολυμπιακός, ανέβασε απόδοση και πήγε το σκορ στο 7-4, με τον Τσιλιμπάρη να λέει όχι σε πολλά από τα σουτ των “κιτρινόμαυρων”. Ο “Δικέφαλος” προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 12-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα με τον Γιάκομπσεν να έχει τον πρώτο λόγω για τους “κιτρινόμαυρους”. Συγκεκριμένα, η “Ενωση” πήγε στο -3 και το 13-10, όμως ο  Ολυμπιακός, ανέβασε γρήγορα στο +6 και το 17-11. Οι Πειραιώτες με τον Τζηρά και τον Τσιλιμπάρη να είναι σε καλή μέρα δεν άφηναν πολλά περιθώρια στον “Δικέφαλο”, που προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του για να μπορέσει να μειώσει και ύστερα να παίξει στα ίσα τον αντίπαλο. Ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι και πήγε την διαφορά στο +7 και το 20-13, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ είχε πολλά δοκάρια. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν δίκαια το παιχνίδι με 23-13, αφού ήταν μπροστά καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα και πήραν το Κύπελλο Ελλάδος στο χάντμπολ.

Ημίχρονο: 12-8, Τελικό: 23-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-8 (ημίχρονο), 13-9, 16-11, 17-12, 18-13, 23-13

Ολυμπιακός ΣΦΠ / Όμιλος Ξυνή (Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 2, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης: Δίλεπτα: 8-5. Πέναλτι: 4/4 – 3/3.