Ηττα της ΑΕΚ από την Ντιναμό Βίκτορ με 25-21, το... γυρνάει στη ρεβάνς

Δεν τα κατάφερε στην Ρωσία κόντρα στην Ντιανμό Βίκτορ η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 25-21 για τα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Οι “κιτρινόμαυροι”, μπορούν να αντιστρέψουν το εις βάρους τους αποτέλεσμα το ερχόμενο Σάββατο(30/3) στην ρεβάνς του αγώνα, όπου θα πραγματοποιηθεί στις 15:00 στη αίθουσα “Γ.Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ. Πάντως η ΑΕΚ έχει αρκετά παράπονα και από την διαιτησία η ομάδα έδειξε μόλις μια κίτρινη και μηδέν δίλεπτα στους Ρώσους.

Παρόλα αυτά η ΑΕΚ θα μπορούσε ακόμα και έτσι να είχε πάρει καλύτερο αποτέλεσμα καθώς κατάφερε λίγα λεπτά πριν το τέλος να μειώσει στο γκολ (22-21) (με σερί 3-0 από 22-18), αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά. Ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια. Η ρωσική ομάδα ως και το 25’ κατάφερνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα παρά την πίεση της ΑΕΚ, σε εκείνο το σημείο η «Ένωση» αντέδρασε και με ένα σερί 4-0 πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-13. Όμως, λίγο πριν την λήξη του πρώτου μισάωρου η Ντιναμό Βίκτορ βρήκε τις απαντήσεις και ισοφάρισε σε 13-13, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ντέρμπι συνέχισε να είναι το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο. Στην αρχή η Ντιναμό έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 19-16. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν για 6(!) λεπτά, μέχρι και το 20’. Από εκεί και μετά η ρωσική ομάδα συνέχιζε να προηγείται μέχρι και το τέλος του αγώνα, παρά την πίεση της ΑΕΚ και πήρε την νίκη με 25-21.

Ημίχρονο: 13-13, Τελικό: 25-21.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 7-7, 10-9, 11-11, 13-13 (ημιχρ.), 16-15, 18-15, 19-16, 19-17, 22-19, 25-21.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 8, Μαζούροφ 5, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ 1, Κασάτκιν 2, Τσόκολ, Οτρέζοφ 3, Πασένοφ 2, Γκρότσκι, Βολκόφ 2, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Καλουτζέροβιτς- Βούγιασιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Κοτ (Λευκορωσία). Δίλεπτα:0-5, Πέναλτι: 3/4-0/1