Ηττα και από τον Διομήδη Αργους για την ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

Την ήττα με 25-27 γνώρισε η ΑΕΚ από τον πρωτοπόρο Διομήδη Άργους στο κλειστού του Βύρωνα στο τελευταίο ματς για το 2015. Ο Διομήδης με την 5η νίκη του στην έδρα της ΑΕΚ, διεύρυνε το σερί νικών στο πρωτάθλημα σε 8, με τους «κιτρινόμαυρους», να μένουν μακριά από την νίκη για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα μένοντας με 9 βαθμούς και δείχνοντας ότι στα ντέρμπι έχουν πρόβλημα φέτος.

Οι δύο ομάδες άρχισαν το παιχνίδι κοντά στο σκορ μέχρι το δέκατο λεπτό. Εκεί που ο Διομήδης με 6-2 επιμέρους σκορ μέσα σε πέντε λεπτά πήγε την διαφορά στα πέντε γκολ (11-6). Επτά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ πήγε το παιχνίδι στην ισοπαλία (12-12) , με τον Διομήδη να περνάει μπροστά στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι πήραν προβάδισμα στο 36ο λεπτό (16-15), το οποίο κράτησε όμως, μόνο για δέκα λεπτά, με την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια στο 46ο λεπτό να το ανακτά με 19-18 και να το κρατάει μέχρι το τέλος παρ’ όλη την προσπάθεια της Ένωσης , με το τελικό σκορ να είναι 27-25 .

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-6, 6-10, 9-11, 12-13, 13-14 (ημχ.), 15-15, 18-17, 18-19, 21-23, 23-25, 25-27
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης):
Μπακαούκας 4, Δούγιας, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Κοροβέσης, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 4, Πασσιάς 5, Μούγιτς, Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 2, Μυλωνάς 8, Σεϊρεκίδης 2, Λοίζος, Παπαδόπουλος Αδαμ 4, Δάσκαλος.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 57:50 Ντάσεβιτς (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 1/1-5/5.