Ηταν... ΑΕΚ στην Εδεσσα και κέρδισε!

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο Αερωπός Εδεσσας απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία στο β’ ημίχρονο ξέσπασε και κέρδισε με 26-17 εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ.

Ετσι, η Ενωση πέτυχε την 2η νίκη της και παραμένει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να πάει με 12-12 στα αποδυτήρια και να σκορπά προβληματισμό… Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισε τους διαδρόμους και με εξαιρετική επιθετική αποτελεσματικότητα «κλείδωσε» το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι… στρίμωξαν την νωχελική στο πρώτο ημίχρονο ΑΕΚ και της δημιούργησαν αρκετά προβλήματα τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση.

Με τον Ανγκέλοφ να βρίσκει τον… δρόμο για τα δίκτυα αρκετές φορές και τον Ραντούλοβιτς να είναι εκτός κλίματος ο Αερωπός προηγήθηκε 4-1 (7’), 6-4 (12΄) και 9-8 στο 18’ με τον Βαφείδη, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 12-12.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση έδειξε τις προθέσεις της για να «καθαρίσει» το ματς.

Με σερί 5-0, ξέφυγε στο σκορ (12-17) στο 39:13 με την ανοιχτή άμυνα να δουλεύει καλά και τον Ραντούλοβιτς να βρίσκει τον εαυτό του με συνεχόμενες επεμβάσεις.

Παράλληλα η ΑΕΚ κατάφερε να… τρέξει με τον Χόγκας να είναι πρώτος σκόρερ, ενώ και οι Γιώργος Πέρρος, Παναγιώτης Νικολαΐδης, Μπάμπης Δομπρής έδιναν λύσεις από την περιφέρεια.

Στο 46:18 με τέρμα του Νικολαΐδη η ΑΕΚ έφτασε στο +6 (14-20) με τον Αερωπό να πλησιάζει έως τα τρία γκολ (17-20) στο 50’ με τον Ντράσκιτς, αλλά η αντεπίθεση του δεν είχε συνέχεια.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κράτησε την ψυχραιμία της και «καθάρισε» το ματς με νέο σερί 6-0 έως το φινάλε για το 17-26, έχοντας κρατήσει στο δεύτερο ημίχρονο τον Αερωπό στα 5 γκολ, ενώ κατάφερε να σκοράρει 14!

Πάντως αξιοσημείωτο είναι ότι για ένα ακόμα ματς ο Λόκεν ήταν σε κακή ημέρα, ενώ σήμερα δεν βοήθησε ούτε ο Μυλωνάς.

Πλέον, η ΑΕΚ στρέφει το βλέμμα της στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (πρώην ΙΕΚ Ξυνή)…

Διαβάστε πως μετέδωσε LIVE το ματς το enwsi.gr

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 6-8, 9-8, 9-11, 12-12 (ημχ.), 12-13, 13-17, 13-19, 16-20, 17-22, 17-26

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π., Μαυρόπουλος, Τζουβάρας Φ. 2, Κράλλης 3, Τόϊτος, Ανγκέλοφ 3, Δημάκης, Ντράσκιτς 4, Βαφείδης 2, Κυριμλίδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Λαζαρίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 8, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 1, Δομπρής 2, Βαμβακάς 1, Βραζάλιτσα 2, Αλικάκος, Μυλωνάς.

Παρατηρητής: Θεοδοσάκης, Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης