Οι «μάγκες» της ΑΕΚ είναι εδώ με μεγάλο διπλό και πρώτη νίκη στο Κιλκίς (25-31)

ΦΩΤΟ από το ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΕΚ

bakaoukas2Την πρώτη της νίκη κατέκτησε σήμερα η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Α1 χάντμπολ, με τους «κιτρινόμαυρους» να περνούν από μια δύσκολη έδρα όπως αυτή του Κιλκίς με 25-31 κόντρα στην τοπική ομάδα (10-14 το ημίχρονο).

Για την Ένωση οι Μπακαούκας, Τσιλιμπάρης, Νικολαϊδη και Δημοσθένους ήταν οι κορυφαίοι στην σημαντική νίκη, η οποία ήρθε μετά την ήττα στην πρεμιέρα με την Αναγέννηση Βύρωνα και την αναβολή της 2ης αγωνιστικής με τον Φίλιππο Βέροιας.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη από το ξεκίνημα ήταν το αφεντικό του αγώνα αποκτώντας πολύ γρήγορα διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 4-5 γκολ, ενώ κάποια στιγμή αυξήθηκε και στα έξι. Το Κιλκίς δεν μπορούσε να πλησιάσει την Ένωση και το έκανε μόνο όταν οι διαιτητές απέβαλαν τρεις αθλητές της ΑΕΚ, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και πάλι με σταθερότητα και σκοράρισμα από τον Μπακαούκα και τον Τσιλιμπάρη κέρβερο κράτησε την διαφορά και την πρώτη νίκη της στην Α1 χάντμπολ.

Επόμενο παιχνίδι για την ΑΕΚ την προσεχή Τετάρτη στο Κορωπί με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας σε ματς που είχε αναβληθεί, ενώ το επόμενο Σ/Κ η Ένωση φιλοξενεί την ΧΑΝΘ.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-5, 3-7, 7-10, 8-12, 10-14 (ημχ.), 11-17, 15-17, 17-22, 20-24, 22-27, 25-31

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Τάτσης, Ασίκης, Δούγιας 8, Χαλκίδης, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης, Μπαλάσκας, Δημάκης 2, Γουγλίδης, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος Αθ. 2, Σισμανίδης 4, Μέγκας, Σαλαβασίδης, Γρηγοριάδης 9, Κοβλακάς

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ακριβόπουλος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 5, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 7, Κολιούλης, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ. 1, Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος Δίλεπτα: 2 – 6

Πέναλτι: 3/4 – 3/3