Η ΑΕΚ επικράτησε της Δράμας με 29-17 και τώρα βλέπει... Ολυμπιακό

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να επικρατήσουν στο εκτός έδρας αγώνα με την Δράμα με 29-17 και πήραν τα πάνω τους ενόψει του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό. Η αναμέτρηση ήταν αρκετά ανταγωνιστική και ενδιαφέρων με πολλά γκολ. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα σε πολλά σημεία στην ΑΕΚ, που δεν την άφηναν να ξεφύγει πολύ στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί δεν άφησαν περιθώρια νίκης στην Δράμα.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, αφού ήταν πίσω στο σκορ με 2-1, όμως επανήλθε με δύο γρήγορα γκολ και πέρασε μπροστά με 3-2. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί και δρούσαν άμεσα σε κάθε κίνηση της «Ενωσης». Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετά γρήγορο ρυθμό με την μια ομάδα να απαντάει στα γκολ της άλλης μέχρι το 8-8. Ύστερα, ο «Δικέφαλος» προσπέρασε για το 11-8, ανεβάζοντας την διαφορά στο +3 για πρώτη φορά. Η ΑΕΚ κράτησε αυτή την απόσταση μέχρι το τέλος και έφυγε για τα αποδυτήρια με το 13-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12, με την ΑΕΚ να σκοράρει γρήγορο γκολ και να ανεβάζει και πάλι στο +2 για το 12-14. Στην συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν κι άλλο το σκορ στον πίνακα για το +8 και το 21-12, ενώ στο 13-21 η Δράμα σκόραρε μετά από 14 λεπτά. Η «Ενωση» ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29-17, παίρνοντας την νίκη.

Επόμενη δοκιμασία για την ΑΕΚ το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή (24/02, 17:00) για την 18η αγωνιστική.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 8-10, 9-12, 10-13 (ημχ.), 12-13, 12-16, 12-19, 13-22, 15-25, 17-29

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Καφαντάρης 1, Χαϊτίδης, Κουρουτζίδης, Κοβογλανίδης 2, Τουνγκελίδης 6, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 5, Ιακωβίδης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης 2, Φραγκούλης, Κοτσαμαρίκογλου, Κρανιώτης.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 5, Ζαμπούνης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης 1, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 4, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ 2, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα 1.

Διαιτητές: Ουζούνης- Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/3-3/4