H AEK νίκησε τον Ποσειδώνα (26-25) και κατετάγη 3η στο πρωτάθλημα χάντμπολ

ΑΕΚ - Ποσειδώνας 26-25 (ΤΕΛΙΚΟ)

ÁÅÊ - ÐÏÓÅÉÄÙÍÁÓ ËÏÕÔÑÁÊÉÏÕΗ ΑΕΚ νίκησε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου με 26-25 και κατετάγη 3η στο πρωτάθλημα Χάντμπολ. Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό και πρώτο σκόρερ της, Χριστόφορο Μπακαούκα, η Ένωση με ανατροπή στα τελευταία τρία λεπτά πήρε τη νίκη γοήτρου και ολοκλήρωσε ικανοποιητικά ακόμη μια απαιτητική σεζόν. Τελευταίος αγώνας καριέρας για τον Φάνη Τσαούση και τον Γιώργο Παπαδόπουλο.

Διορθώνοντας γρήγορα το νευρικό της ξεκίνημα στο ματς, η ΑΕΚ γύρισε το 0-2 και προηγήθηκε με 8-5, παρά τη σημαντική απουσία του Μπακαούκα και τις αλχημείες στην επίθεση, ώστε να καλυφθεί το κενό του. Ο Ποσειδώνας ισοφάρισε (8-8), όμως η ΑΕΚ πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα, 13-11.

Στη συνέχεια, οι μάγκες πήγαν προηγούμενοι στο 17-16, αλλά ακολούθησε η αντεπίθεση από την ομάδα του Λουτρακίου, που προηγήθηκε με 17-19. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα δύο γκολ ως το τελευταίο 8λεπτο (22-24), όμως οι προσπάθειες των Διονύση Γεωργιάδη και Παναγιώτη Νικολαϊδη οδήγησαν σε ακόμη μια ανατροπή!

Με το σκορ στο 26-25 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο τερματοφύλακας, Νίκος Τσιλιμπάρης είχε μια δύσκολη επέμβαση σε τετ α τετ, που ήταν και καθοριστική για να κριθεί το ματς εκεί και να πανηγυρίσει η Ένωση τη νίκη.

Η ΑΕΚ έχει εξασφαλισμένη θέση για το Τσάλεντζ Καπ, αλλά προτεραιότητα είναι η βιωσιμότητά της και όχι η έξοδος στην Ευρώπη. Αυτή τη στιγμή το μέλλον του τμήματος είναι αβέβαιο. Αναμφίβολα, ελπίδα όλων είναι να βρεθεί άμεσα λύση στον οικονομικό τομέα γι’ αυτή την ομάδα, που έχει χαρίσει μόνο επιτυχίες στον κόσμο της και τον σύλλογο.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 7-4, 8-6, 9-8, 13-11 (ημχ.), 16-14, 17-18, 19-20, 22-23, 23-24, 26-25

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 8, Νικολαϊδης 4, Δημοσθένους 3, Κολιούλης, Τσαούσης 3, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 2, Πλέχ, Μπαλάς, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ. 2, Τσιλιμπάρης.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 4, Πέρρος 4, Χερουβείμ 9, Τοκατζόγλου, Οικονόμου, Μπάρμπας, Βούκοβιτς, Τρουμπέτας 2, Μελετάκος 3, Βασιλειάδης 3, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης

Κόκκινη: 55:31 Τρουμπέτας (τρία δίλεπτα)