Επίδειξη δύναμης η ΑΕΚ- Συνέτριψε με 46-18 και την Δράμα εκτός!

Επίδειξη δύναμης σε ένα ακόμη παιχνίδι για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία συνέτριψε με 46-18 την Δράμα εκτός έδρας και πανηγύρισε την 8η σερί νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Η “Ένωση” πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και απλά επιβεβαίωσε την αγωνιστική της ανωτερότητα φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση. Παρά την κούραση από τα δύο Ευρωπαϊκά παιχνίδια με την Βογκόσκα αλλά και το ταξίδι στην Δράμα η ΑΕΚ δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα, προσθέτοντας μια ακόμη επιβλητική νίκη στο ενεργητικό της.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ η οποία έδειξε από την αρχή της διαθέσεις της κάνοντας εύκολα το 6-0 με τους Φλορίδο, Αραμπατζή και Μυλωνά. Η Δράμα σκόραρε για πρώτη φορά μετά από σχεδόν επτά λεπτά αγώνα. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής με την “Ένωση” να παίζει όσο χρειάζεται για να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Πλάθα έκανε το 4-10 ενώ τρία σερί γκολ της ΑΕΚ έφεραν την διαφορά στο 5-13 με την Δράμα να καλεί τάιμ άουτ. Αυτό δεν ήταν ικανό να ανακόψει την πορεία της ομάδας του Δημήτρη Δημητρούλια που έβρισκε δίχτυα με κάθε τρόπο. Δομπρής, Ζαμπούνης και Φλορίδο εκτόξευσαν την διαφορά στο 9-19. Χόγκας και Δομπρής με τρία ακόμη τέρματα διαμόρφωσαν το 9-22 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία ωστόσο η ΑΕΚ το αντιμετώπισε με σοβαρότητα. Οι “κιτρινόμαυροι” πρόσφεραν και όμορφο θέαμα πετυχαίνοντας εντυπωσιακά τέρματα. Ο Δημήτρης Δημητρούλιας συνέχισε την τακτική του ροτέισον με τους Μπουνέτα και Μωραϊτη να ανεβάζουν κι άλλο την διαφορά στο 12-32 στο 41′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η “Ένωση” χαμήλωσε ταχύτητα με το ματς να έχει ήδη κριθεί. Ο Χόγκας διαμόρφωσε το 15-39 στο 52′ ενώ Γιάκομπσεν και Κεδέρης έφεραν το 17-45 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με το 18-46 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Χόγκας με 8 γκολ, ενώ για τους Δραμινούς ο Ντράσκι8τς σημείωσε τα περισσότερα (6).

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 3-8, 5-12, 6-16, 8-19, 9-22 (ημίχρονο),11-27, 12-30,12-34, 13-37, 16-42, 18-46 (τελικό)

Δράμα 86 (Βαλαβάνης): Παπάζογλου Ελ., Γουργούμης Ελ., Κοτσμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 5,Κουρτίδης 2, Παγωνίδης 2 , Ντράσκιτς 6, Θωμίδης, Φραγκούλης, Παπάζογλου Αθ., Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης, Αλμπάντης, Μπουρλίβας, Γιαννακόπουλος 2,Κρανιώτης

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 4, Μωραΐτης 3, Χόγκας 8, Ζαμπούνης 3, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4,Χιμένεθ 4, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν 1, Παπαδιονυσίου 2 , Ασλής, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 2, Κεδέρης 5

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Ουζούνης

Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 3/4-1/1