Εκτη σερί ήττα για την ΑΕΚ - Μπαίνει σε περιπέτειες

Εικόνες από το Ποσειδώνας Λουτρακίου - ΑΕΚ

Την ήττα γνώρισε η ομάδα χαντμπολ της ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα με 31-25 για την 18η αγωνιστική της Handball Premier .Ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη που καθιστά δύσκολο πια τον στόχο των πλέι οφ και μπαίνει για τα… καλά σε περιπέτειες για τα πλέι άουτ στην Α1.

Στην αρχή του ματς το προβάδισμα εναλλασσόταν, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 10ο λεπτό (5-5). Η ΑΕΚ με τρία συνεχόμενα γκολ πήγε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +3 (5-8), με τον Ποσειδώνα να απαντάει με ένα σερί 4-0 και να περνάει μπροστά (9-8). Το προβάδισμα συνέχιζε να αλλάζει χέρια στο ματς, αλλά η ομάδα του Λουτρακίου με ένα 4-0 στο 9-10, βρέθηκε προηγούμενη με 13-10, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Το σερί του Ποσειδώνα έφτασε το 6-0 (15-10), με την ΑΕΚ να απαντάει με 2 συνεχόμενα τέρματα και να κλείνει το ημίχρονο βρισκόμενη 3 τέρματα πίσω (15-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού με ένα επιμέρους σκορ 5-1 στα πρώτα 8 λεπτά πήγε την διαφορά στα 7 γκολ (20-13). Ο Ποσειδώνας κρατούσε τη διαφορά ένα τέταρτο πριν τη λήξη της αναμέτρησης (24-17) και με 3 αναπάντητους πόντους έφτασε να προηγείται με 10 (27-17). Οι “μάγκες” με ένα δικό τους 3-0 πήγαν τη διαφορά ξανά στους 7 (27-20), μείωσαν στους 5, πέντε λεπτά πριν τη λήξη (28-23) αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Ποσειδώνα και υπέστησαν την ήττα με 31-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-8, 10-10, 13-10, 15-12 (ημχ.), 17-13, 21-15, 24-16, 27-19, 29-24, 31-25

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογιώργος, Κωστακίδης 8, Πέρρος 2, Τζηράς 7, Δομπρής 4, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου 2, Παπαδιονυσίου, Τρουμπέτας 5, Ρασπίτσος, Πάβιτς 3, Αλικάκος, Ρουμελιώτης, Βαμβακάς.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Φίλιππας, Φάμπατς, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 6, Νικολαίδης 7, Αργυράκης 1, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Γιαννόπουλος, Πλέχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης 1

Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, δίλεπτα: 6-4, πέναλτι: 1/2-2/4