Εγκλημα και τιμωρία! -Η ΑΕΚ έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια της!

Εικόνες από το ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΙΕΚ Ξυνή

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή στο ΟΑΚΑ, αλλά από δικά της λάθη… έχασε το ματς και ηττήθηκε με 20-19 για την Α1 χάντμπολ.

Μπροστά σε περίπου 600-700 οπαδούς της, η ΑΕΚ έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα και κρατούσε τον Ολυμπιακό ΙΕΚ Ξυνή πίσω του, αλλά στα κρίσιμα σημεία… εγκλημάτησε.

Οι “κιτρινόμαυροι” κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να πανηγυρίσουν τη μεγάλη νίκη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πολύ ώριμο παιχνίδι από την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σε μεγάλη μέρα και τον Ραντούλε Ραντούλοβιτς. Ο Σέρβος τερματοφύλακας ήταν ανίκητος κάτω από τα δοκάρια δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να διατηρούν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Η “Ένωση” ήταν εξαιρετικά οργανωμένη στην άμυνα ενώ και στην επίθεση έβρισκε τον τρόπο για να φτάνει στα δίχτυα ενώ λειτούργησε πολύ καλά και στους αιφνιδιασμούς. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και παρότι ο Ολυμπιακός διατηρούσε την επαφή του με το σκορ η ΑΕΚ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα της. Οι “κιτρινόμαυροι” πήγαν στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 11-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχτηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα με το σκορ να εναλλάσσεται. Οι δυνατές μονομαχίες και οι σκληρές άμυνες ήταν το κυρίαρχο στοιχείο με τον Ολυμπιακό να βελτιώνει την άμυνα του χάρη στις επεμβάσεις του Τσιλιμπάρη ενώ αντίθετα ο Ραντούλοβιτς δεν είχε την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ δεχόταν πιο εύκολα γκολ με αποτέλεσμα να μην μπορεί να “χτίσει” πιο διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ μέχρι και το 19-19. Στην τελευταία του επίθεση ο Ολυμπιακός σκόραρε για το 19-20 ενώ η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία της για να ισοφαρίσει αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Παρά την απογοήτευση πάντως ο κόσμος που βρέθηκε στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” χειροκρότησε τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού για την προσπάθεια.

Διαβάστε πως μετέδωσε LIVE το ματς το enwsi.gr

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 6-4, 8-5, 9-8, 11-10 (ημχ.), 12-12, 13-13, 14-14, 16-16, 16-18, 19-20

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δομπρής 1, Βαμβακάς,  Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 4, Αλικάκος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Σκρόμπιτς, Στουμπής, Κανδύλας, Σανίκης 7, Αλβανός 5, Παπαδιονυσίου 2, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Χασκής