Ασταμάτητη η ΑΕΚ διέλυσε (40-25) και τον Δούκα

Εικόνες από το ΑΕΚ-Δούκας

Ασταμάτητη είναι η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία πανηγύρισε  την 7η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας και του Δούκα με 40-25 στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης”. Η “Ένωση” διατήρησε έτσι το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι και επιβεβαίωσε με την εμφάνιση της τον τίτλο του φαβορί στο φετινό πρωτάθλημα.

Εξαιρετικό πρόσωπο για μια ακόμη φορά από την ΑΕΚ που μπήκε πολύ συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και φρόντισε να πάρει γρήγορα προβάδισμα με 4-1. Η “Ένωση” είχε πολύ καλά τρεξίματα, εναλλαγές και σκοράροντας με κάθε τρόπο έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων. Ο Δούκας προσπάθησε να περιορίσει επιθετικά την ΑΕΚ και κατάφερε προσωρινά να μειώσει σε 7-5. Οι “κιτρινόμαυροι” όμως ανέβασαν και πάλι την διαφορά με τρία σερί τέρματα κάνοντας το 10-5 και στη συνέχεια το 13-7. Ο Νάτσο Μόγια και πάλι πρώτος σκόρερ για την “Ένωση” ενώ πολλές επιθετικές βοήθειες έδωσαν επίσης Νικολαϊδης και Μπουνέτα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 20-11 έχοντας βάλει τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Η “Ένωση” ξεκίνησε εντυπωσιακά και το δεύτερο ημίχρονο όντας η απόλυτα κυρίαρχη μέσα στο γήπεδο. Με τους Φλορίδο, Γιάκομπσεν, Κεδέρη και Μπουνέτα να σκοράρουν ασταμάτητα η “Ένωση” ανέβασε την διαφορά σε 29-16 στο 40′. Η ΑΕΚ ήταν το απόλυτο “αφεντικό” στο ματς και φαινόταν πως η κατάσταση δεν θα μπορούσε να αντιστραφεί. Ο Γιάκομπσεν έκανε το 33-18 για την “Ένωση” με τον Ζαμπούνη να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά σε 34-20. Οι άμυνες είχαν ανοίξει στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να φτάνουν εύκολα στο γκολ, με την διαφορά ωστόσο να είναι τεράστια. Ο Γιάκομπσεν με δύο προσωπικά τέρματα στα τελευταία λεπτά διαμόρφωσε το τελικό 40-25.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-5, 11-5, 12-7, 15-9, 20-11 (ημχ.), 24-19, 28-16, 31-18, 34-21, 37-23, 40-25

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 1, Μωραΐτης, Χόγκας 3, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης 4, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 3, Φλορίδο 7, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Μπουνέτα 5, Γιόσμου, Κεδέρης 3.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Κρητικός 3, Τόμπρος 2, Μελετάκος 1, Μπραουδάκης, Πολύδωρος, Καρακεχαγιάς 5, Ντούνης, Τότος 2, Γερουλάνος 5, Τζανιδάκης 2, Μπεκιάρης, Βασιλόπουλος, Μπαλάσκας 2, Στεφανίτσης, Παγιάτης 3.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Φωτακίδης, Κόκκινη: 53’ Μωραϊτης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 6/9-3/4