Την «τελείωσε» η διαιτησία!

Εικόνες από το Ολυμπιακός - ΑΕΚ

Με πολλά παράπονα από τη διαιτησία στο φινάλε του 5ου τελικού, η ΑΕΚ έχασε το πρωτάθλημα από το Ολυμπιακό!

Το πρωτάθλημα χάθηκε για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που ηττήθηκε με 24-23 από τον Ολυμπιακό στον πέμπτο και τελευταίο τελικό. Η “Ένωση” πήγε στο “Μελίνα Μερκούρη” για να τα δώσει όλα για τον τίτλο και το έκανε. Μπορεί να αδίκησε τον εαυτό της στο πρώτο ημίχρονο, αλλά γύρισε το ματς και όταν έδειχνε ικανή για να κάνει την ολική ανατροπή, ανέλαβαν οι διαιτητές να την “τελειώσουν”.

Μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 22-21 αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά οι διαιτητές “έσπρωξαν” με κάθε τρόπο τους γηπεδούχους. Στο 56′ με το σκορ να είναι 22-21 ο διαιτητής είδε από το πουθενά πέναλτι στην εντυπωσιακή βουτιά του Αλβανού και δίλεπτη στον Ζαμπούνη. Ο Τζηράς ευστόχησε και έκανε το 23-21. Στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ και πάλι οι διαιτητές είδαν επιθετικό του Λόκεν. Σαν να μην έφτανε αυτό απέβαλαν με δίλεπτη και τον Αργυρού αφήνοντας την ΑΕΚ στα τελευταία τρία λεπτά με δύο παίκτες λιγότερους. Το ρεσιτάλ συνεχίστηκε όταν μετά από μαρκάρισμα του Βαμβακά στον Κανδύλα, προκλήθηκε σύρραξη με τον Κρητικό του Ολυμπιακού να βρίζει χυδαία τον παίκτη της ΑΕΚ και τα αντικείμενα να πέφτουν βροχή από την εξέδρα και τους διαιτητές να “σφυρίζουν” αδιάφορα. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, η “Ένωση” μείωσε με τον Γεωργιάδη σε 24-23, έχοντας φύγει όρθια από τη “ζούγκλα” του Ρέντη αλλά χωρίς τον τίτλο.

Η ΑΕΚ αν και μπήκε καλά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα στη συνέχεια οι χαμένες επιθέσεις την άγχωσαν με αποτέλεσμα να μην έχει το καθαρό μυαλό για να διαχειριστεί το παιχνίδι. Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν 2-0 και 3-2 αντίστοιχα αλλά οι αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη είχαν ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα και εκμεταλλευόμενοι τα εύκολα λάθη της ΑΕΚ να φτάνουν στο 7-3 και 11-5 αντίστοιχα. Οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 13-7. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική. Η “Ένωση” βρήκε λύσεις στην επίθεση με κορυφαίο τον Χόγκας. Επέστρεψε από το 21-16, μειώνοντας σε 22-21 αλλά κάπου εκεί ανέλαβαν δράση άλλοι. Το τελευταίο γκολ του Γεωργιάδη που διαμόρφωσε το 24-23 ήρθε σε μια στιγμή που δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 24-23

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-3, 7-3, 11-5, 13-7 (ημχ.), 14-10, 18-13, 21-16, 21-18, 22-21, 24-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίτσεβιτς, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 4, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Τσακνής, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματρικό): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 1, Βαμβακάς 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 2.

Διαιτητές;: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα:  3-6 Πέναλτι: 4/6-1/2 Κόκκινη: 56:03 Ζαμπούνης (3 δίλεπτα) Μπλε κάρτα: 59:33 Κρητικός – 59:33 Βαμβακάς