H Αλάνιασπορ του Μπακασέτα κέρδισε (2-1) την Γαλατασαράι και ανέβηκε στην κορυφή (VIDEO)

Στην κορυφή του πρωταθλήματος βρίσκεται η Αλάνιασπορ του Τάσου Μπακασέτα

Η Αλάνιασπορ, ομάδα στην οποία αγωνίζεται ο Τάσος Μπακασέτας, κέρδισε εκτός έδρας, με 2-1, την Γαλατασαράι και ανέβηκε στην κορυφή της τουρκικής Super Lig.

Η ομάδα του Τσαγκντάς Ατάν, που είχε βασικούς για όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τους τρεις διεθνείς μας βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Φαλκάο, όμως, οι συγκυρίες έγιναν απόλυτα ευνοϊκές μέχρι την ανάπαυλα, καθώς ο Μπαμπακάρ ισοφάρισε στο 43′ με απευθείας εκτέλεση και στο 45′ η Γαλατά έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ετέμπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλάνια γλίτωσε από το ακυρωθέν γκολ του Μπελχαντά στοι 71′, αλλά είχε κι εκείνη μεγάλες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 85′, κυνήγησε μέχρι τέλους την ανατροπή κι εν τέλει τη βρήκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με «ήρωα» τον Ντάβιντσον.

Ετσι, συνέχισε αήττητη μετά από πέντε αγωνιστικές (4-1-0) και οδηγεί την κούρσα της Super Lig με 13 βαθμούς, στο +2 από τη Φενέρμπαχτσε και με εξαιρετική διαφορά τερμάτων (13-2).