Γουότφορντ-Λίβερπουλ 3-0: Όλη η Αγγλία και ο Βενγκέρ βρίσκονται σε κατάσταση... ονείρωξης!

Επειτα από 322 ημέρες, 18 διαδοχικές νίκες, η ομάδα του Κλοπ στη χειρότερη φετινή εμφάνιση γνώρισε τη συντριβή. Μάλιστα, μπήκε τέλος και στο σερί των 36 αγώνων που έβρισκε δίχτυα, μιας και στο «Vicarage» είχε ελάχιστες φάσεις για γκολ.

Η Λίβερπουλ μπήκε με διάθεση να πιέσει, όμως η Γουότφορντ ήταν αυτή που δημιούργησε τις πρώτες φάσεις του ματς. Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ, όταν ο Ντεουλοφέου εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια του Άρνολντ, αλλά η μπάλα από το πλασέ πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντουκουρέ βρέθηκε σε θέση βολής , αλλά το σουτ σταμάτησε στον Φαν Ντάικ. Η Λίβερπουλ δεν είχε τον τρόπο να δημιουργήσει, μιας και οι Χόρνετς ήταν εξαιρετικοί στο ανασταλτικό κομμάτι. Oι Κόκκινοι είχαν την κατοχή, αλλά όχι και τον τρόπο που θα γίνουν απειλητικοί. Ενα σουτ του Σαλάχ ήταν ό,τι καλύτερο παρουσίασαν στο α’ μέρος οι Κόκκινοι. Μάλιστα, ήταν το μοναδικό στο 45λεπτο, κάτι που είχε να συμβεί σε ματς πρωταθλήματος από τον Γενάρη του 2017 (με την Τσέλσι). Η Γουότφορντ είδε τον Ντεουλοφέου να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο, αλλά δεν επηρεάστηκε, είχε υπομονή και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Ντίνι!

Στην επανάληψη το σκηνικό είχε έναν απόλυτο πρωταγωνιστή και μια ομάδα… πληγωμένη! Η Γουότφορντ είχε την απόλυτη ουσία και ο Σαρ φρόντισε να προσγειώσει ανώμαλα τους Reds! Στο 52′ ο Φόστερ είχε εξαιρετική επέμβαση στην προσπάθεια του Ρόμπερτσον και μετά… κατηφόρα! Στο 54ο λεπτό η Γουότφορντ άνοιξε το σκορ! Ο Ντουκουρέ βρήκε πολύ ωραία τον Σαρ, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Πριν η ομάδα του Κλοπ καταφέρει να αντιδράσει, είδε τους γηπεδούχους να σκοράρουν ξανά. Στο 60ο λεπτό ο Ντίνι έκανε απίθανη ασίστ και ο Σαρ με άψογο πλασέ πέτυχε το 2-0. Για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2018 που οι Reds στην Premier League βρέθηκαν με δυο γκολ πίσω στο σκορ, ενώ όπως και στα προηγούμενα εννέα που έχανε με δυο τέρματα διαφορά δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα.

Η Γουότφορντ πλησίασε και στο τρίτο γκολ στο 64′ αλλά ο Χιουζ δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά. Στο 66′ η Λίβερπουλ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του Λαλάνα σταμάτησε στο δοκάρι. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βγάζουν πάθος, η ένταση στο… κόκκινο και στο 72′ ήρθε το τρίτο τέρμα! Ο Σαρ κράτησε πανέξυπνα τη μπάλα μπροστά από τον Άλισον, έδωσε τη σωστή στιγμή στον Ντίνι, ο οποίος πέτυχε το 3-0! Αξίζει να σημειωθεί, πως λίγο αργότερα ο Σαρ έχασε κλασική ευκαιρία για ένα τέταρτο τέρμα! Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και τους φιλοξενούμενους με… πληγωμένο εγωισμό.