Αθεράπευτα Έγκυρα Κιτρινόμαυρα

Γκολ Μάνταλος-Γαλανόπουλος για την ανατροπή της Εθνικής!

13

Η Εθνική Ελλάδας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφερε τούμπα το ματς με την Φινλανδία και κέρδισε με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Όσον αφορά τους «κιτρινόμαυρους», ο Πέτρος Μάνταλος ήταν εξαιρετικός και έπαιξε 93 λεπτά ισοφαρίζοντας σε 1-1 από ασίστ του Μπακασέτα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, βγήκε ως αλλαγή, προκειμένου να περάσει στη θέση του ο Μασούρας. Ο Κώστας Γαλανόπουλος αγωνίστηκε για 70 λεπτά, με πολύ καλή παρουσία. Άλλωστε πέτυχε και το… γκολ της ανατροπής για την Εθνική (το πρώτο του στην Εθνική σε 4 συμμετοχές), ενώ ο Μιχάλης Μπακάκης ήταν ο μοναδικός που αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο, με ικανοποιητική εμφάνιση. Ο Βασίλης Μπάρκας έμεινε στον πάγκο.

Στο τελευταίο ματς των «γαλανόλευκων» για τα προκριματικά του EURO, το Ομοσπονδιακό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει από Φινλανδία. Ο Πούκι άνοιξε το σκορ, καθώς εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κώστα Σταφυλίδη. Πλάσαρε σωστά τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο και έκανε το 1-0.

Ωστόσο, η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ δεν τα παράτησε και τελικά ανέτρεψε το σκορ, χάρις σε δύο «κιτρινόμαυρους».

Το πρώτο τέρμα της Εθνικής, για την ισοφάριση σε 1-1, το πέτυχε ο Μάνταλος. Ο Μπακασέτας στο 47′ κυνηγούσε μία φαινομενικά χαμένη φάση, έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο αρχηγός της «Ένωσης» πλάσαρε εξ’ επαφής, κάνοντας το 1-1.

Το δεύτερο γκολ των «γαλανόλευκων» για την ανατροπή, το πέτυχε ο Γαλανόπουλος.  Στο 73′ έκανε σέντρα ο Γιαννούλης και μετά γύρισμα από τον Λημνιό στον Κουλούρη, με τον Γιόρονεν να αποκρούει το σουτ του Έλληνα επιθετικού, αλλά ο «Γάλα» ήρθε από πίσω και έκανε το 2-1.

Μέχρι το τελευταίο λεπτό, παρόλο που ήταν μπροστά στο σκορ, η Εθνική πίεζε για να βάλει κι’ άλλο γκολ. Αλλά δεν τα κατάφερε. Όμως ενθουσίασε το κοινό που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ με το επιθετικό της ποδόσφαιρο.

Ελλάδα-Φινλανδία 2-1

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος (73′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μάνταλος (90+3′ Μασούρας), Παυλίδης (64′ Κουλούρης).

Φινλανδία: Γιόρονεν, Τόιβιο (59′ Λαμ), Ραϊτάλα, Κάουκο, Σκραμπ (77′ Σοιρί), Καμαρά, Λ.Βαϊσάνεν, Σ.Βαϊσάνεν, Σίλερ (77′ Γένσεν), Λουντ, Πούκι.