Γκέλαρε ο ΠΑΟΚ, τον αποτελειώνει και τον προσπερνά η ΑΕΚ

Ένα πολύ δυνατό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων και το ματς να τελειώνει ισόπαλο με 2-2.

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τις δύο ομάδες αφού αμφότερες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη στημένη φάση στο 3ο λεπτό, με τον Μπράουν Ιντέγε να βρίσκει κενό στο κέντρο της άμυνας και με πλασέ να νικάει τον Πασχαλάκη για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να απαντήσουν αφού μόλις δύο λεπτά αργότερα, ξανά από στημένη φάση ο Μίσιτς έδωσε στον Μάτος ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν, με τον Πέλκα να βγαίνει με αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού και τη θέση του να παίρνει ο Λημνιός, ενώ λίγο αργότερα ο Λέο Μάτος σκόραρε ξανά με την φάση να περνάει από τον  από τον έλεγχο του VAR για οφσάιντ του Μπίσεσβαρ νωρίτερα και τελικώς ακυρώθηκε, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης «έχασε» τον Κουέστα, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο παιχνίδι, αφήνοντας τη θέση του κάτω από τα γκολποστ για τον Εμάν. Το ματς ήταν πολύ σκληρό, με τον Μάτος να βγαίνει με δεύτερη κίτρινη εκτός αγωνιστικού χώρου, ωστόσο λίγο αργότερα οι «κίτρινοι» έμειναν με 10 παίκτες και αυτοί με τον Σάσα να βγαίνει έξω με κόκκινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την Τούμπα με τον Ματίγια (87′), ο οποίος έπιασε ένα σουτ από δεξιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη, ο οποίος εκτίμησε λάθος τη φάση, ωστόσο το ματς δεν τελείωσε εκεί αφού οι Μίσιτς έκανε το 2-2 στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων κλέβοντας την «μπουκιά» από τους «κίτρινους».