Γιουβέντους: Πρώτο γκολ Ρονάλντο για τη νέα σεζόν στην πεντάρα επί της Νοβάρα

Οι μπιανκονέρι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με το πρώτο φετινό γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο

Τριάντα έξι ημέρες μετά την ανακοίνωση της πρόσληψής του ως πρώτος προπονητής στην Γιουβέντους, ο Αντρέα Πίρλο είδε την ομάδα του να επικρατεί με 5-0 επί της Νοβάρα, στο πρώτο και ταυτόχρονα μοναδικό φιλικό προετοιμασίας που θα δώσει ενόψει της έναρξης της Serie A για τη σεζόν 2020-21.

Οι μπιανκονέρι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με το πρώτο φετινό γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο από ασίστ του Κουλουσέβσκι, με τον Ράμσεϊ και τον Πιάτσα να ανεβάζουν σε 3-0 το δείκτη του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και τον Πορτανόβα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Οι ΜακΚένι και Κουλουσέβσκι έκαναν το ντεμπούτο τους με την βέκια σινιόρα και κέρδισαν τις εντυπώσεις, με τον Αντρέα Πίρλο να δηλώνει στο φινάλε του αγώνα στο ιταλικό Sky Sport:

“Είμαι ικανοποιημένος, είχαμε μόλις δύο ημέρες στη διάθεσή μας για να προπονηθούμε όλοι μαζί. Τα παιδιά έδειξαν αφοσίωση, που ήταν το πιο σημαντικό. Λογικό είναι όποιος έρχεται εδώ να έχει την υποχρέωση να νικάει, είμαι προπονητής της Γιουβέντους και το γνωρίζω από την εποχή που ήμουν παίκτης της ομάδας”.

Η αρχική σύνθεση της Γιουβέντους στο ματς: Στσέσνι, Σάντρο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντανίλο, Κουαδράδο, ΜακΚένι, Ραμπιό, Ράμσεϊ, Κουλουσέβσκι, Ρονάλντο