Αθεράπευτα Έγκυρα Κιτρινόμαυρα

Γιουβέντους – Λυών 2-1: Δεν της έφθασε η νίκη, αποκλεισμός από τους Γάλλους

1

Ο Κριστιάνο το πάλεψε αλλά ήταν ο μόνος. Ο Πορτογάλος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τη Γιουβέντους σε νίκη με 2-1 κόντρα στη Λιόν αλλά όχι και σε πρόκριση. Οι Γάλλοι είναι εκείνοι που θα αντιμετωπίσουν τη Σίτι στα προημιτελικά, καθώς είχαν νικήσει με 1-0 στη Γαλλία. Δύο ανύπαρκτα πέναλτι έδωσε ο Φέλιξ Τσβάιερ (ένα σε κάθε ομάδα).

Η Γιουβέντους πίεσε στα πρώτα λεπτά αλλά στο 10’ η Λιόν κέρδισε ανύπαρκτο πέναλτι σε τάκλιν του Μπεντανκούρ στον Αουάρ και ο Ντεπάι με εκτέλεση αλά-Πανένκα, άνοιξε το σκορ για τη γαλλική ομάδα. Στο 20ο λεπτό ο Μαρσέλο έκοψε σωτήρια τον Μπερναρντέσκι και στο επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του Σάντρο από αριστερά, ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Η Γιουβέντους ήταν πολύ φλύαρη και στο 37ο λεπτό έχασε την επόμενη ευκαιρία της, με κεφαλιά του Ιγκουαΐν, ενώ στο 40’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε πανέμορφα το φάουλ αλλά ο Λόπες έπεσε κι έβγαλε εντυπωσιακά. Και στο 41’ ο Τσβάιερ έδωσε νέο πέναλτι-φάντασμα για χέρι του Ντεπάι και ο Κριστιάνο έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα.

Στο 52ο λεπτό ο Λόπες έσωσε μετά από σουτ του Πιάνιτς και στο 60ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απίθανο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 63’ μετά από κόρνερ ο Μπονούτσι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 78’ μετά από λάθος του Σέζνι, ο Ράμσεϊ πρόλαβε σωτήρια τον Ντεμπελέ.