Γιόνας, ο εγγυητής της σοβαρότητας

Δύσκολη νίκη της Βασίλισσας επί της αξιόμαχης Κύμης, που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό και έβαλε δύσκολα στην Ένωση. Όπως συνηθίζεται φέτος, σε άλλο ένα παιχνίδι τραυματίστηκε παίκτης (Σαντ-Ρος),με την κακοδαιμονία να μην λέει να αφήσει την ομάδα, ακολουθώντας την πιστά από την αρχή της σεζόν.

Σε άλλο γήπεδο για 15 λεπτά

Το βασικό ζητούμενο σε αυτά τα ματς με θεωρητικά αλλά και πρακτικά υποδεέστερους αντιπάλους, είναι η σοβαρότητα στον τρόπο προσέγγισης του ματς από το προπονητικό επιτελείο αλλά και τους παίκτες. Οι συνθήκες γύρω από αυτό το ματς, έτσι όπως είχαν διαμορφωθεί τις προηγούμενες μέρες, δεν έδειχναν μια εύκολη αναμέτρηση.

Εκτός από τις πολύ σημαντικές απουσίες του Ξανθόπουλου και του Θίοντορ (μετά την αυτοθυσία της Τετάρτης) που ουσιαστικά άφησαν εντελώς γυμνή την θέση 1, πρέπει να λάβουμε υπόψιν την σωματική και ψυχολογική κούραση που είχαν οι παίκτες μετά από ένα τέτοιο ματς υψηλών απαιτήσεων με τον ΠΑΟΚ. Μπορεί κάποιοι να μην το καταλαβαίνουν αλλά όταν το ρόστερ κονταίνει, όταν υπάρχουν τόσα προβλήματα, όλοι κάνουν υπερπροσπάθεια που όταν ο στόχος επιτυγχάνεται αδειάζουν ψυχολογικά.

Συνυπολογίζοντας λοιπόν όλα τα παραπάνω η προσέγγιση του ματς ήταν πολύ κακή από την ΑΕΚ και ειδικά τους παίκτες που ήταν στην βασική πεντάδα. Για πρώτη φορά ξεκίνησε ο Γιαννόπουλος, θέλοντας ο κόουτς να έχει μια απειλή στα φτερά, αφού Γκρίφιν και Ρος δεν φημίζονται για το περιφερειακό τους σουτ, μαζί με Τσαλμπούρη Χάντερ στην ρακέτα.

Μια πεντάδα που δεν έχει συνηθίσει να παίζει μαζί και φάνηκε αμέσως αφού δεν είχε καμία συνοχή και λειτουργία σε άμυνα και επίθεση, με την ΑΕΚ να μένει άποντη για 3,5 λεπτά και τον Ιταλό κόουτς να φέρνει άρον άρον από τον πάγκο τον Ματσιούλις.

Με την είσοδο του Λιθουανού κάπως έδειξε να συνέρχεται η ομάδα αλλά και πάλι, η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και η αστοχία στην επίθεση είχαν βάλει σε θέση οδηγού την Κύμη που με καλά ποσοστά από τα 6,75 ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.

Το σημείο κλειδί για τον αγώνα είναι όταν η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 12 πόντους (24-36) και αποφάσισε να παίξει μια full court matchup ζώνη και ουσιαστικά γύρισε το παιχνίδι με ένα σερί 24-1.

Ο κόουτς Μπάνκι είχε πάντα στο ρεπερτόριο του ζώνες σε όλο το γήπεδο αλλά όπως εξήγησε και ο ίδιος στην συνέντευξη τύπου, για να τις παίξεις πρέπει να έχεις πολύ ενέργεια και πολλούς παίκτες, κάτι που δυστυχώς στην ΑΕΚ δεν συμβαίνει αυτή την περίοδο.

Ο σκοπός αυτής της ζώνης, είναι να βγάλει τον χειριστή της μπάλας από τον κεντρικό διάδρομο και να τον οδηγήσει στις πλαϊνές γραμμές του γηπέδου όπου έρχεται για παγίδα και δεύτερος παίκτης με τους υπόλοιπους να καλύπτουν το χώρο από πίσω για να κλέψουν πιθανή πάσα. Αυτό προκάλεσε 3 καθαρά κλεψίματα του Σαντ-Ρος (ποιου άλλου) και άλλα τόσα deflection που έδωσαν εύκολους πόντους και γκολ-φάουλ.

Το ματς στο 2ο ημίχρονο ήταν απλά θέμα σοβαρότητας και συγκέντρωσης των παικτών που όμως δεν υπήρχε σε μεγάλα συνεχόμενα διαστήματα και έτσι η Κύμη βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα. Τελικά με τον Ματσιούλις να δίνει ρεσιτάλ (7 ασιστ) στα τελευταία λεπτά σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ κέρδισε ένα από αυτά τα ματς που λέμε must-win. Βέβαια το ότι δέχτηκε 92 πόντους από την Κύμη θα πρέπει να την προβληματίσει αλλά είπαμε, πολλά τα προβλήματα και οι ειδικές καταστάσεις που είχαν διαμορφωθεί στο ματς.

Αν θέλουμε να σταθούμε σε έναν παίκτη, αυτός φυσικά δεν είναι άλλος από τον μεγάλο Λιθουανό, Γιόνας Ματσιούλις. Η τεράστια προσωπικότητα του και η ηγετική νοοτροπία του επηρεάζει τα πάντα μέσα στο γήπεδο για την ΑΕΚ. Παρόλο που έχει τόσο μεγάλη καριέρα πίσω του, ο τρόπος που μπαίνει να παίξει σε κάθε ματς και η καθοδήγηση που δίνει σε κάθε φάση στους συμπαίκτες του, είναι μοναδικός.

Πέρα από αυτό βέβαια τον τελευταίο μήνα είναι σταθερά από τους καλύτερους παίκτες σε άμυνα και επίθεση της ΑΕΚ, βοηθώντας στα ριμπάουντ, στις άμυνες, πάντα διαθέσιμος να βάλει το κορμί του στη φωτιά για την ομάδα.

Βλέποντας λοιπόν τον Γιόνας να είναι τόσο σοβαρός και να τα δίνει όλα, ποιος άλλος παίκτης δεν θα δώσει το 100% των δυνατοτήτων του; Πραγματικά, είναι ευλογία για την ομάδα να έχει αυτόν τον παίκτη στο ρόστερ της και οι πιτσιρικάδες της ΑΕΚ να προπονούνται μαζί του.

Ο Σαντ-Ρος, που έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο λόγω τραυματισμού, ήταν και πάλι καταλυτικός στην άμυνα και έδωσε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Ας ελπίσουμε ο τραυματισμός του να μην είναι σοβαρός γιατί είναι από τις 2-3 κολώνες τις φετινής ΑΕΚ. Πλέον η ΑΕΚ έχει μια εβδομάδα να ξεκουραστεί μέχρι το πολύ δύσκολο ματς της Λήμνου και να εντάξει ξανά τους τραυματίες στην καθημερινότητά της, ενόψει και του ματς με την Μπάμπεργκ που ακολουθεί.

ΥΓ. Σήμερα έκανε την επανεμφάνιση του ο Μωραΐτης, δείχνοντας μας γιατί …τόσο καιρό δεν έπαιζε. Στην θέση που αγωνίζεται η συγκέντρωση είναι ένα κύριο και βασικό προσόν και πρέπει να το δουλέψει περισσότερο γιατί είναι αρκετά απρόσεκτος.