Για σένα Παγκόσμιε

ΦΩΤΟ από την τελετή απόσυρσης της φανέλας του Αμερικάνου (ΦΩΤΟ)

ÁÅÊ - ÔÑÉÊÁËÁ AEK - TRIKALA (BASKET LEAGUE 2014-2015)Η φανέλα με το «10» κρεμάστηκε για πάντα εκεί ψηλά. Δίπλα στα τρόπαια της ΑΕΚ. Τα… καμάρια της Βασίλισσας τιμήθηκαν σήμερα στο ΟΑΚΑ και η ομάδα δεν θα μπορούσε να μην κάνει το χρέος της.

Έτσι, στο παρκέ η ΑΕΚ νίκησε εύκολα (στο δεύτερο ημίχρονο) τα Τρίκαλα με 96-73 και παραμένει δυνατή στο κόλπο της τριάδας στην Basket League.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος ο Μαλίκ Χέρστον με 21 πόντους, ακολούθησε ο Μενσά-Μπονσού με 15, ενώ από 13 είχαν Σάκοτα και Ντελινινκάιτις.

Τα Τρίκαλα ήταν ανταγωνιστικά μέχρι και το 24ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις με 4 πόντους (60-56), ενώ στο πρώτο ημίχρονο στάθηκαν πολύ καλά επιθετικά και δημιουργούσαν πρόβλημα στην ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα που μόνο επιθετικά μπορούσε να έχει ενέργεια (έβαλε 50 πόντους).

Ωστόσο στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σάκοτα ανέβασαν στροφές, πάτησαν τέρμα το γκάζι στην επίθεση και με ένα τρομερό σερί 18-0 μετέτρεψαν το 60-56 σε 78-56 στο 31′, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη και στο τέλος προσέφεραν θέαμα ανεβάζοντας την διαφορά μάλιστα στους 23 πόντους, ενώ ο τεχνικός της ΑΕΚ χρησιμοποίησε όλο το ρόστερ του.

Δεκάλεπτα: 24-28, 50-44, 75-56, 96-73

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 6 (2), Ντελινινκάιτις 13 (4), Σάκοτα 13 (2), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 2, Χέρστον 21 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5, Μιλόσεβιτς 5, Μενσά – Μπονσού 15 (17 ριμπ.), Ίνγκλις 7 (1).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπάζογλου): Ίνγκραμ 12 (2), Τρέισι 11, Χάρις 13, Τσούπκοβιτς 17 (2), Πανός 14 (2), Αλεξάντερ 6.