Football League: Στα μπαράζ ανόδου ο Πλατανιάς - Υποβιβάστηκε ο Ηρακλής!

Την δεύτερη θέση της Fooball League εξασφάλισε ο Πλατανιάς, μετά τη νίκη του επί του Ηρακλή στα Περιβόλια (2-1) και πλέον περιμένει ποιος θα βγει 13ος στη Super League, για να κοντραριστεί μαζί του στα μπαράζ. Μια νίκη που σήμανε τον υποβιβασμό του -πρώτου φαβορί στην αρχή της σεζόν για άνοδο- Ηρακλή!

Η ομάδα της Κρήτης μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας τους «κυανόλευκους» στα καρέ τους. Οι ποδοσφαιριστές του Μαρσέλο Τροΐζι έμοιαζαν επηρεασμένοι από τα εξωαγωνιστικά προβλήματα που ταλαιπωρούν τον Γηραιό, κάνοντας αρκετά λάθη.

Ο Πλατανιάς έμοιαζε πιο συγκεντρωμένος πιέζοντας ψηλά και δημιουργώντας αρκετά επικίνδυνες καταστάσεις.

Το γκολ για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε από έναν πρώην ποδοσφαιριστή του Ηρακλή. Ο Γιάννης Λουκίνας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με κεφαλιά στο 27ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ουές. Ενώ λίγα λεπτά μετά το τέρμα του Πλατανιά ο Ηρακλής επιχείρησε να απαντήσει άμεσα με τον Ντούνη, αλλά το τέρμα των «κυανόλευκων» δεν μέτρησε καθώς προηγήθηκε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γηραιός επιχείρησε να ανεβάσει την απόδοση του «κυνηγώντας» το σκορ. Ο Εμάνουελ Περόνε είχε την πιο σημαντική ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 64ο λεπτό όταν βρέθηκε απέναντι στον Γκοτ, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Ο Πλατανιάς κλείδωσε τη νίκη και ταυτόχρονα την δεύτερη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας, όταν ο Νίλι μετά από σοβαρό λάθος της άμυνας του Ηρακλή, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Καχριμάν και με πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν με κεφαλιά του Νίκου Ζιαμπάρη στο 77ο λεπτό και από εκεί και πέρα αύξησαν την πίεση τους στα εναπομείναντα λεπτά, χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι παραπάνω.

Οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το δώρο του ΑΟ Τρικάλων που κέρδισε στην Άρτα και ηττήθηκαν με 2-1 από τον Πλατανιά. Πλέον βάση αναδιάρθρωσης ο Γηραιός του χρόνου θα αγωνίζεται στη τρίτη τη τάξη κατηγορία (Football League), τερματίζοντας στην 11η θέση με 39 βαθμούς.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για Απόλλωνα Λάρισας

Νίκη χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον Απόλλωνα Λάρισας. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν μέσα στο Ηράκλειο του υποβιβασμένου Ηροδότου με 1-0, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου μετά το -3 που τους είχε επιβληθεί. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Λουκάο στο 67′ με πλασέ, δίνοντας όπως αναφέραμε τη νίκη στον Απόλλωνα.

Ο Καραϊσκάκης μπορεί να γνώρισε την ήττα με 1-3 από τα Τρίκαλα, όμως εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ηρακλή από τον Πλατανιά και την νέα σεζόν θα αγωνιστεί στη Super League 2.