Φιλική νίκη για την ΑΕΚ στο Ζλάτιμπορ! (ΦΩΤΟ)

Μετά από τέσσερις ημέρες προπονήσεων, οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν στην πράξη όσα δουλεύουν με τον Λούκα Μπάνκι. Οι «κιτρινόμαυροι» έδωσαν το πρώτο φιλικό για τη νέα σεζόν στο Ζλάντιμπορ με αντίπαλο την τοπική ομάδα, την οποίο κέρδισαν με 82-77.

Η «Βασίλισσα» κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με τον Λούκα Μπάνκι να παίρνει μια… πρώτη γεύση από τον αγωνιστικό ρυθμό που βρίσκεται η ομάδα. H AEK πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με την Ένωση να βρίσκεται στο +9 (18-27).

Στη συνέχεια του φιλικού αγώνα τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, με την ΑΕΚ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον ρυθμό της, ενώ η διαφορά έφτασε και σε διψήφια επίπεδα για το 54-68 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζλάτιμπορ προσπάθησε να «μαζέψει» τη διαφορά, όμως η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κράτησε τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη με 82-77.

Απών από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν ο Bασίλης Καββαδάς, λόγω του προβλήματος τραυματισμού που αντιμετωπίζει στο δεξί γόνατο.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 41-50, 54-68, 77-82.