Φιλί ζωής στη Γερμανία από τον Κρόος στο 95'!

Με απίστευτο γκολ του Τόνι Κρόος στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γερμανία έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1 τη μαχητική Σουηδία. Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, σε περίπτωση μη νίκης θα ήταν με το… ένα πόδι εκτός Μουντιάλ, αλλά ο μέσος της Ρεάλ λύτρωσε την ομάδα του, η οποία κρατάει πλέον την τύχη στα χέρια της.

Η Γερμανία μπήκε με πατημένο το γκάζι, παίζοντας στο μισό γήπεδο για περίπου 15 λεπτά τους Σουηδούς. Οι Σκανδιναβοί ισορρόπησαν και άγγιξαν το γκολ σε μια αντεπίθεση με τον Μπεργκ, σε μια φάση που φαίνεται να υπάρχει ανατροπή από τον Μπόατενγκ. Η Σουηδία πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε το προβάδισμα με όμορφο γκολ του Τοϊβόνεν, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Νόιερ, για να ανοίξει το σκορ στο 32ο λεπτό. Τα “πάντσερ” αντέδρασαν με την έναρξη του β’ μέρους και ισοφάρισαν με πλασέ του Ρόις στο 48′. Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους Γερμανούς ωστόσο να μένουν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπόατενγκ (2η κίτρινη) για σκληρό φάουλ στον Μπεργκ στο 82′. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έμενε ισόπαλο, τα “πάντσερ” πέτυχαν την ανατροπή στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με πανέμορφο γκολ του Κροος, έπειτα από στρώσιμο του Ρόις, σε φάουλ. Το γκολ του Κρόος, ήταν το πιο… late νικητήριο γκολ στην ιστορία του Μουντιάλ, αφού σημειώθηκε στο 94.41”, αφήνοντας πίσω αυτό του Τότι με την Αυστραλία το 2006 (94.26”)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Μπόατενγκ, Χέκτορ (87′ Μπραντ), Ρούντι (31′ λ.τ. Γκιουντογάν), Κρόος, Μίλερ, Ντράξλερ (46′ Γκόμες), Ρόις, Βέρνερ.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάννε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Κλάεσον (74′ Ντουρμάζ), Φόρσμπεργκ, Τόιβονεν (78′ Γκουιντέτι), Μπεργκ (90′ Τέλιν).