Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ πριν από την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Χαλκίδα επικρατώντας της Κύμης με 73-90.  Οι Θεσσαλονικείς μετά την ήττα που δέχθηκαν από την ΑΕΚ στο Basketball Champions League στην Πυλαία, ξέσπασαν στην ομάδα της Εύβοιας και πήραν το «διπλό», παραμένοντας σε τροχιά «τετράδας».

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν γρήγορα με 4-12, ωστόσο το ίδιο γρήγορα με τους Λιούις και Σαγκς, η Κύμη έφερε το ματς στα ίσια (12-12, 6′). Ωστόσο, ο Χρυσικόπουλος με δικούς του συνεχόμενους πόντους (9) έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να διατηρεί το προβάδισμα της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε μπει για τα καλά σε ρόλο οδηγού και ήταν αποφασισμένος να φύγει με το «διπλό» από την Χαλκίδα, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα 21 πόντων (36-57, 25′). Η Κύμη δεν μπόρεσε να πατήσει… φρένο στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» να φτάσουν τη διαφορά και στο +31 (41-72, 30′).

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ, με τους παίκτες της Κύμης απλά να μειώνουν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 41-72, 73-90.

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 5, Σαγκς 18, Λιούις 20 (3), Ουάσινγκτον 10 (1), Καρινιάουσκας 5, Τσιάρας, Πουλιανίτης 6, Ουίλιαμς 6 (2),, Μαραγκός 3, Μητσιμπόνας.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 14, Χρυσικόπουλος 29 (3), Σχίζας 1, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, Ζάρας, Χάτσερ 11 (1), Γκάρετ 4, Γκος 6 (1).