Εύκολα η Μπαρτσελόνα, 3-0 την Ειμπάρ

Η «σφαλιάρα» στο κύπελλο από την Λεβάντε (έστω κι αν έπαιζε με εναλλακτική σύνθεση) φαίνεται ότι «ξύπνησε» τους Καταλανούς, που δεν είχαν διάθεση για αστεία απέναντι στην Εϊμπάρ, που στάθηκε με μεγάλη αξιοπρέπεια στο γήπεδο.

Το τελικό 3-0 αδικεί τους Βάσκους, που είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν το τέλειο παιχνίδι. Ένας εκπληκτικός συνδυασμός στο 19ο λεπτό, όπου οι «μπλαουγκράνα» έκρυψαν την μπάλα, έφερε το 1-0 από τον Λουίς Σουάρες, με την Μπαρτσελόνα να καθαρίζει το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Ο Λιονέλ Μέσι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της La Liga που έφτασε τα 400 προσωπικά γκολ με το 2-0 (53’), ενώ τα πάντα τελείωσαν λίγο αργότερα, όταν και πάλι ο Λουίς Σουάρες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε