Europa League: Στον τελικό η Σεβίλλη, 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Στον τελικό του Europa League προκρίθηκε η Σεβίλλη

Στον τελικό του Europa League θα είναι η Σεβίλλη.

Οι Σεβιγιάνοι θα βρεθούν στον τελικό του Europa League στην Γερμανία, καθώς επικράτησαν – κόντρα στα προγνωστικά – της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1.

Οι Αγγλοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 9ο λεπτό, αλλά οι Ισπανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον πρώην άσο της Μίλαν, Σούσο στο 26ο λεπτό και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλλη κυνήγησε τις αντεπιθέσεις, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν πιο επιθετικοί.

Ωστόσο, η Σεβίλλη ήταν αυτή που βρήκε το γκολ, χάρις το τέρμα του Ντε Γιονγκ στο 78′ που έδωσε το προβάδισμα και ως εκ τούτου τη νίκη στη Σεβίλλη με 2-1. Ετσι, προκρίθηκε στον τελικό του Europa League, όπου και περιμένει είτε την Ιντερ, είτε την Σαχτάρ Ντόνετσκ.