Europa League: Πάρτι... για Αρσεναλ, Αϊντραχτ - Πρόκριση-θρίλερ για Ζενίτ, Βιγιαρεάλ!

Οι επόμενες οκτώ ομάδες που θα συνεχίσουν στους «16» του Europa League έγιναν γνωστές το βράδυ της Πέμπτης, αφού η Σεβίλλη πήρε χθες το πρώτο εισιτήριο.

Η Άρσεναλ είχε γνωρίσει την ήττα (1-0) στο Μπορίσοβ, αλλά κατάφερε στο “Emirates” να κάνει την ανατροπή. Οι “γκάνερς” άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Βολκόβ, ο Μουστάφι στο 39′ έκανε το 2-0. Ο Ουνάι Έμερι πέρασε στο 56ο λεπτό τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά τις 25 Ιανουαρίου, όταν και τραυματίστηκε στον αστράγαλο. Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός, μάλιστα σκόραρε τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (60′) με κεφαλιά.

Η Νάπολι βρισκόταν με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση, καθώς είχε νικήσει στη Ζυρίχη. Τη “σφράγισε”, νικώντας με 2-0 την ελβετική ομάδα και στο “Σαν Πάολο”.

Το ίδιο ίσχυσε και για τη Βαλένθια. Οι “νυχτερίδες” είχαν φύγει με τη νίκη (0-2) από τη Γλασκώβη, νίκησαν όμως και στο Μεστάγια με το γκολ του Γκαμεϊρό τη Σέλτικ, η οποία έπαιζε από το 37′ με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τόλιαν.

Η Ζάλτσμπουργκ είχε προηγηθεί στο Μπριζ, αλλά δέχθηκε την ανατροπή και την ήττα. Στην Αυστρία, ωστόσο, δεν είχε καιρό για “αστεία”. Η ομάδα της Red Bull συνέτριψε 4-0 την Μπριζ και πέρασε στην επόμενη φάση.

Κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση αυτού του ζευγαριού και το Ντίναμο – Πλζεν. Οι Κροάτες είχαν προηγηθεί, και είχαν δεχθεί την ανατροπή και την ήττα στο Πλζεν. Στο Ζάγκρεμπ όμως “‘έδειξαν τα δόντια” τους στη Βικτόρια.

Άνοιξαν το σκορ με τον Όρσιτς – αφού Πέτκοβιτς και Όλμο “έκρυψαν” την μπάλα – ο Ντίλαβερ διεύρυνε το προβάδισμά τους κι ο Πέτκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Άιντραχτ είχε αποσαφηνίσει τις υψηλές της βλέψεις για τη διοργάνωση ήδη από το Χάρκοβο, όταν και πήρε εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) από τη Σαχτάρ. Στη Φρανκφούρτη συνέτριψε 4-1 την ομάδα από το Ντόνετσκ με τους on fire Γιόβιτς και Αλέ (δύο γκολ) να κάνουν ό,τι θέλουν τους Ουκρανούς και τον Ρέμπιτς να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Οι οπαδοί της Ζενίτ δημιούργησαν απίθανη ατμόσφαιρα πριν τη ρεβάνς με τη Φενέρμπαχτσε με το πούλμαν της ρωσικής ομάδας να περνά μέσα από τις φλόγες των πυρσών που άναψαν στο δρόμο για το γήπεδο της Αγίας Πετρούπολης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Οζντόεβ στο 4′, έφθασαν στο 2-0 με τον Αζμούν στο 37′, αλλά η ομάδα της Κωνσταντινούπολης μείωσε πριν το ημίχρονο (43′) με τον Μεχμέτ Τοπάλ. Ο Αζμούν στο 76′ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, τρίτο της ομάδας και χάρισε την πρόκριση-λύτρωση.

Η Σπόρτινγκ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 50′ λόγω της αποβολής του Ζέφερσον. Όλα έδειχναν παράταση στο “Θεράμικα” (η Βιγιαρεάλ είχε νικήσει 1-0 στη Λισαβόνα), αλλά ο Φορνάλς ισοφάρισε στο 80’ και το “κίτρινο υποβρύχιο” βρίσκεται στην επόμενη φάση.

ΟΙ ΡΕΒΑΝΣ ΤΩΝ 32 (ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ)

Σεβίλλη – Λάτσιο 2-0 (20′ Μπεν Γεντέρ, 78′ Σαράμπια) (1-0)

Βαλένθια – Σέλτικ 1-0 (70′ Γκαμεϊρό) (2-0)

Βιγιαρεάλ – Σπόρτινγκ 1-1 (80′ Πάμπλο Φορνάλς / 45+1′ Μπρούνο Φερνάντες) (1-0)

Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 3-1 (4′ Οζντόεβ, 37′, 76′ Αζμούν / 43′ Μεχμέντ Τοπάλ)  (0-1)

Νάπολι – Ζυρίχη 2-0 (43′ Βέρντι, 75′ Ουνάς) (3-1)

Ντίναμο Ζάγκρεμπ – Βικτόρια Πλζεν 3-0 (15′ Όρσιτς, 34′ Ντίλαβερ, 73′ Πέκτοβιτς) (1-2)

Ζάλτσμπουργκ – Μπριζ 4-0 (17′ Σλάγκερ, 29′, 43′ Ντάκα, 90+2′ Ντάμπουρ) (1-2)

Άιντραχτ – Σαχτάρ 4-1 (23′ Γιόβιτς, 27′ πεν., 80′ Αλέ, 88′ Ρέμπιτς) (2-2)

Άρσεναλ – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 3-0 (4′ Βολκόβ, 39′ Μουστάφι, 60′ Παπασταθόπουλος) (0-1)

Γκενκ – Σλάβια 22:00 (0-0)

Λεβερκούζεν – Κρασνοντάρ 22:00 (0-0)

Μπέτις – Ρεν 22:00 (3-3)

Μπενφίκα – Γαλατασαράι 22:00 (2-1)

Ντινάμο Κιέβου – Ολυμπιακός 22:00 (2-2)

Τσέλσι – Μάλμε 22:00 (2-1)

Ίντερ – Ραπίντ 22:00 (1-0)