Europa League: Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ -Αποκλείστηκε 1-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού

Το ευρωπαϊκό όνειρο του ΟΦΗ τελείωσε νωρίς

Το ευρωπαϊκό όνειρο του ΟΦΗ τελείωσε νωρίς καθώς ηττήθηκε 0-1 από τον Απόλλων Λεμεσού για τον β’ προκριματικό του Europa League.

Ο ΟΦΗ ήταν φοβικός, δεν πήρε ρίσκα και ούτε βοήθειες από τις αλλαγές του και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τον Απόλλωνα Λεμεσού (0-1), που δεν εντυπωσίασε αλλά ήταν κυνικός και αποτελεσματικός σκοράροντας στην πρώτη του φάση στον αγώνα στο 50ο λεπτό!

Τραγική και η διαιτησία, κόπηκαν δύο οφσάιντ στον Φιγκεϊρέδο στο πρώτο μέρος με το ένα εξ αυτών να του κόβει τετ-α-τετ, ενώ στο 60ο λεπτό έγινε μία απίστευτη φάση όταν διαιτητής και βοηθός υπέδειξαν οφσάιντ ξανά τον Βραζιλιάνο, ενώ είχε δεχτεί την μπάλα από αντίπαλο και είχε περάσει από τα πλάγια τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Δημητρίου, που ήταν 20 μέτρα εκτός εστίας!

Στον 3ο προκριματικό γύρο πλέον ο Απόλλων Λεμεσού, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Χάμαρμπι ή Λεχ Πόζναν, ενώ αυτή η νίκη είναι σημαντική στο θέμα του ranking της UEFA για την Κύπρο και κακή για την Ελλάδα!

Νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες, με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο και τον ρυθμό να είναι κακός. Ο Φιγκεϊρέδο έφυγε δύο φορές στην κόντρα, όμως οι επιλογές του ήταν και στις δύο περιπτωσεις κακές και χάθηκε η ευκαιρία για τους Κρητικούς να απειλήσουν, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στο 16΄να απειλήσουν με τον ίδιο τρόπο αλλά τον Βούρο να κόβει υποδειγματικά τον Νταμπό. Στο 25΄ο Φιγκεϊρέδο έφυγε απέναντι στον Δημητρίου αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, κάτι που έγινε και έξι λεπτά αργότερα αλλά σε μια φάση που ο Βραζιλιάνος ήταν σε πλάγια θέση.

Ο Απόλλων Λεμεσού δεν έπαιρνε ρίσκα, είχε τις γραμμές του κοντά και έδειχνε πως αυτό που τον ένοιαζε ήταν να πάει στα αποδυτήρια με μηδέν παθητικό, κάτι που εν τέλει συνέβη αφού και ο Δημητρίου έβαλε το… χεράκι του, βγάζοντας εντυπωσιακά το πλασέ του Φιγκεϊρέδο στο 42΄, μετά την υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας και τη συνεργασία των Στάικου-Σαρδινέρο.

Μπένσοπ και Πίττας μπήκαν στο ματς μετά την ανάπαυλα, αντικαθιστώντας τους Ματέι και Ζοάο Πέδρο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν επιθετικά στην επανάληψη και να εκμεταλλεύονται τον… φόβο των γηπεδούχων και το γεγονός πως δεν έπαιρναν ρίσκα. Κάπως έτσι, χτύπησαν στο 50ο λεπτό με τον Νταμπό να περνάει σαν σταματημένο τον Σελίμοβιτς, να τραβάει δύο παίκτες πάνω του και να σπάει την κατάλληλη στιγμή στον Σάλαϊ που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι Κύπριοι εκμεταλλεύτηκαν την πρώτη τους τελική στο ματς και χτύπησαν και πλέον καλούνταν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους.

Το έκαναν και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία. Ο ΟΦΗ δεν άλλαζε το κακό του πρόσωπο, οι παίκτες του προσπαθούσαν αλλά αυτό δεν έφτανε. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε στο 60ο λεπτό ο διαιτητής Μαρέσκα και ο βοηθός Περέτι με μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ απόφαση να στερήσουν στον ΟΦΗ την πιθανότητα να ισοφαρίσει. Μετά το γύρισμα του Μπένσοπ προς τον τερματοφύλακά του, ο Φιγκεϊρέδο έκλεψε την μπάλα και τον πέρασε, με τον Δημητρίου να είναι 20 μέτρα εκτός εστίας και δίπλα στον Βραζιλιάνο φορ κοντά στην γραμμή του πλαγίου. Κι όμως, υποδείχτηκε οφσάιντ, αφού κανείς από τον διαιτητή και τον β’ βοηθό δεν κατάλαβε τι έγινε και πήραν μια τραγική απόφαση.

Ο Βούρος έπαιζε μόνος του στην άμυνα, με τον Σελίμοβιτς να δείχνει βαρύς και ασταθής. Ο Σίμος άλλαξε τη διάταξη σε 4-3-3 περνώντας στο ματς τους Ναμπί και Σολίς αντί των Μαρινάκη και Στάικου, αλλά ούτε αυτοί κάταφεραν να δώσουν την ώθηση που έψαχναν οι Κρητικοί στην επίθεσή τους. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό και είχαν φτάσει σε σημείο να αλλάξουν τελείως το στιλ που αγωνίζονταν, προσπαθώντας να απειλήσουν με βαθιές μπαλιές. Κάτι που ήταν αδύνατο με τα ψηλά κορμιά των Κύπριων, που κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μαρέσκα, παίρνοντας την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης (67′ Ναμπί), Στάικος (67′ Σολίς), Νέιρα, Μεγιάδο, Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Ουές, Σαρδινέρο, Φιγκερέδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Δημητρίου, Πέδρο (46′ Πίττας), Σάλαϊ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι, Ντενίς, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Ντιγκινί, Αγκίρε, Νταμπό (77′ Γιαννιώτας).