Εθνική Ομάδα: «Κόλλησε» στο 0-0 με το Κόσοβο -Επαιξαν βασικοί Μάνταλος, Σβάρνας

Η Εθνική Ομάδα έμεινε στο μηδέν με το Κόσοβο στο ΟΑΚΑ

Η Εθνική Ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ένα τρίτο διαδοχικό τρίποντο στο Nations League καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με το Κόσοβο στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες της ΑΕΚ Πέτρος Μάνταλος και Στράτος Σβάρνας αγωνίστηκαν ως βασικοί. O Τάσος Μπακασέτας αστόχησε σε πέναλτι στο 19′. Ετσι, η Ελλάδα έπεσε από την πρώτη θέση του ομίλου της.

Η Εθνική μας έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, είχε τις ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, αλλά στην επανάληψη, η απόδοση της έπεσε, με τους Κοσοβάρους να μας στερούν δύο πολύτιμους πόντους, στην προσπάθεια για κατάληψη της πρώτης θέσης στον 3ο όμιλο του 3ου γκρουπ.

Μοιραίος ο Παυλίδης που έχασε κλασσική ευκαιρία στο 33’, ενώ ο Μούριτς στο 19’ απέκρουσε το πέναλτι του Μπακασέτα που είχε κερδίσει ο Λημνιός. Ο Χατζηδιάκος στο 51’ έσωσε την Εθνική μας με απομάκρυνση σε σουτ του Πατσαράντα. Κακό κοουτσάρισμα και από τον Φαν’τ Σιπ που βλέποντας την απόδοση στη δημιουργία να πέφτει, άργησε να βάλει τον Φορτούνη στο ματς, ενώ προτίμησε να ρίξει νωρίτερα μέσα τον Φούντα, αλλά και τον Μπουχαλάκη αντί του Ζέκα.

Η Εθνική μας μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, συγκριτικά με το παιχνίδι απέναντι στην Μολδαβία και σίγουρα μια σκάλα ταχύτερη απ’ όσο στο ματς της Κυριακής. Οι κλασσικές φάσεις για την Εθνική μας πολύ περισσότερες και ένα πέναλτι με τον ίδιο εκτελεστή, αλλά δυστυχώς όχι με την ίδια κατάληξη.

Στο 9’ ο Παυλίδης θα δεχτεί όμορφη πάσα από τον Μάνταλο, αλλά αντί να τελειώσει τη φάση, θα προτιμήσει να κόψει την μπάλα στην περιοχή. Στο 16’ ο Μάνταλος θα πιάσει ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιαννούλη με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία. Στο 18’ θα έρθει η μεγάλη ευκαιρία για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με τον Λημνιό να κερδίζει πέναλτι από τον Σάλα, αλλά ο Μπακασέτας που ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση, όπως και την Κυριακή, νικήθηκε από τον Μούριτς που απέκρουσε.

Θα ακολουθήσει ένα τέταρτο με σημαντικές στιγμές για την Εθνική αφού στο 21’ ο Μούριτς θα πει όχι στον Λημνιό που δέχτηκε την όμορφη μακρινή πάσα του Σβάρνα. Στο 26’ ο Παυλίδης από την πάσα του Μάνταλου θ’ αστοχήσει από θέση πλάγια δεξιά, ενώ στην πιο κλασσική ευκαιρία μετά το πέναλτι, ο Παυλίδης μετά από ωραίο συνδυασμό, Χατζηδιάκου και Λημνιού, θα πάει το γύρισμα από τον τελευταίο, αλλά θα αστοχήσει από πολύ καλή θέση και κοντινή απόσταση.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, οι διεθνείς μας, εξακολούθησαν να πιέζουν και να κερδίζουν κατοχές, ωστόσο δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί όσο στα προηγούμενα λεπτά του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα να μείνει φυσιολογικά το 0-0.

Στο πρώτο δέκαλεπτο της επανάληψης, οι ισορροπίες θα αλλάξουν, αφού οι Κοσοβάροι θα κλείσουν καλά τους χώρους, η Εθνική μας με λιγότερη κίνηση μπροστά, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν δύο μεγάλες ευκαιρίες για ν’ ανοίξουν το σκορ. Στο 46’ ο Καστράτι θα φύγει στην πλάτη του Τζαβέλα, για να τον σταματήσει ο Βλαχοδήμος με το αριστερό πόδι, ενώ στο 51’ μετά από σέντρα του Χαντεργκιονάι, η μπάλα θα πάει στον αμαρκάριστο Πατσαράντα που θα πλασάρει, αλλά πάνω στη γραμμή ο Χατζηδιάκος θ’ απομακρύνει δύσκολα για να γλιτώσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα από το γκολ.

Η πρώτη φάση για την Εθνική στην επανάληψη θα έρθει στο 59’ με τον Ζέκα να κλέβει, να μοιράζει στον Μάνταλο που έκοψε στο πέναλτι για τον Λημνιό με τον Σάλα να κόβει με το σώμα και στη συνέχεια το σουτ του Ζέκα φύγει άουτ. Ο Φαν τ’ Σιπ θα περάσει τον Μπουχαλάκη και τον Φούντα, αντί των Ζέκα και Μάνταλου.

Η εικόνα της πίεσης θα παραμείνει, χωρίς όμως η Εθνική να μπορέσει να γίνει τόσο επικίνδυνη, όσο θα περίμενε κανείς. Στο 72’ ο Φούντας από θέση φορ, παίρνοντας την μπάλα από τον Παυλίδη θα σουτάρει άουτ, ενώ στη συνέχεια θα περάσουν στο ματς ο Πέλκας και ο Φορτούνης.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος (85’ Λαμπρόπουλος), Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Κουρμπέλης, Ζέκα (62’ Μπουχαλάκης), Λημνιός (73΄Πέλκας), Μάνταλος (62’ Φούντας), Μπακασέτας (73’ Φορτούνης) Παυλίδης

Κόσοβο: Μιούριτς, Ντρέσεβιτς, Αλίτι, Βοιβόντα, Πακαράντα, Σάλα, Λοσάι (34’ λ.τρ Ρασκάι), Καστράτι, Τσελίνα (63’ Χασάνι), Χαρντεργκιονάι, Κολόλι (80’ Ρασάνι)