Έσωσαν τον ΠΑΟΚ με πέναλτι στο 101΄ για να πάρει ισοπαλία από τον ΠΑΟ!

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να πάρει πέναλτι στις καθυστερήσεις για να κρατήσει το αήττητο…

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ζαχίντ και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 66′ με τον Βιεϊρίνια. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεζε για την ανατροπή και λίγο πριν το τέλος ο Μακέντα βγήκε στην αντεπίθεση και έβαλε μπροστά τους «πράσινους».

Ωστόσο, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η ομάδα του Φερέιρα κέρδισε πέναλτι, μετά από έλεγχο στο VAR και πάλι ο Βιεϊρίνια έκανε το 2-2.

Ο Γιώργος Δώνης ήταν έξαλλος με την απόφαση και αποβλήθηκε με κόκκινη από τον Σλοβένο διαιτητή.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται και για τον χρόνο καταλογισμού του πέναλτι, αφού η φάση του Κρέσπο έγινε στο 95:30, την ώρα που ο Σλοβένος ρέφερι (που είναι όπως και κάθε διαιτητής ο απόλυτος χρονομέτρης του ματς) είχε δείξει ότι θα κρατηθούν 5 λεπτά καθυστέρησης.