Το σήκωσε ο Τσιτσιπάς, νικητής στο ATP Finals!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με (2-1) σετ τον Ντομινίκ Τιμ και κατέκτησε το ATP Final στο Λονδίνο! Ο Στέφανος, ο Έλληνας, το δικό μας παιδί έδειξε γι’ ακόμα μια φορά ότι είναι ο κορυφαίος όλων. Είναι ο Βασιλιάς του Παγκοσμίου τένις!

Αφού πέρασε το εμπόδιο του Φέντερερ, είχε να προσπεράσει ένα ακόμα! Αυτό του Αυστιακού Τιμ. Σε ένα ματς θρίλερ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Στέφανος έκανε την ανατροπή.

Ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ (6-7), σε ένα πραγματικό θρίλερ, με τους δύο τενίστες να παλεύουν με νύχια και δόντια να κρατηθούν στον αγώνα, τελικά ο Αυστριακός κέρδισε στο tie-break.

Το δεύτερο σετ άνηκε στον Έλληνα! Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τιμ, επικρατώντας τελικά με (6-2).

Θρίλερ έμελλε να είναι και το καθοριστικό σετ, το 3ο. Ο Τιμ έφτασε αρκετές φορές κοντά στην νίκη, μάλιστα ακόμα και το game που πήγε να κατακτήσει “εύκολα” ο Στέφανος κατάφερε να το ισοφαρίσει και να το στείλει στο τάι μπρέικ, τελικά ο Στέφανος κατάφερε να πάρει και αυτό το σετ με (7-6), ένα πραγματικό θρίλερ!