Σήκωσαν το Κύπελλο οι μικροί της ΑΕΚ (ΦΩΤΟ)

Οι παίκτες της Ένωσης απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα να κατακτήσουν με σχετική ευκολία τον τίτλο. Ο… δρόμος προς τον τελικό δεν ήταν καθόλου εύκολος για τους “κιτρινόμαυρους”, καθώς στα προημιτελικά της διοργάνωσης αντιμετώπισαν τον Άθλο Ηλιούπολης, του οποίου επιβλήθηκαν με 6-3. Στο Final-4 και συγκεκριμένα στον ημιτελικό ο “Δικέφαλος” αντιμετώπισε τον Ηνίοχο, του οποίου επικράτησε με 3-0, έχοντας και τέσσερα δοκάρια. Όσον αφορά στον τελικό, οι παίκτες της Α.Ε.Κ. μπήκαν… ορεξάτοι στο γήπεδο και μέχρι το ημίχρονο είχαν σημειώσει τρία γκολ. Στο δεύτερο μέρος, η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του τροπαίου.

Οι παίκτες της Α.Ε.Κ. που κατέκτησαν τον τίτλο είναι οι Βασιλείου Δημήτρης, Βογιατζόγλου Χρήστος, Γιαννούλας Μάνος, Δημόπουλος Γιώργος, Δημόπουλος Νίκος, Διαμαντόπουλος Γιάννης, Ζαχάκης Θωμάς, Θεοδώρου Βαγγέλης, Κατράμης Νίκος, Κωνσταντακάτος Άγγελος, Μπάρλος Γιώργος, Προβελέγγιος Γιώργος, Σορώτος Κωνσταντίνος και Τσιάκας Σάκης.

Δεν τα κατάφεραν οι τζούνιορ

Την ήττα με 2-1 στην παράταση γνώρισαν τα Juniors της Α.Ε.Κ. από τον Παράδεισο Β.Π. στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι παίκτες της Ένωσης που προηγήθηκαν στο σκορ έχασαν τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να σημειώσουν περισσότερα τέρματα, με αποτέλεσμα ο Παράδεισος να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με τον Παράδεισο να σημειώνει το δεύτερο τέρμα και να παίρνει το “εισιτήριο” για τον τελικό.

Επιπλέον εκτός έδρας ήττα με 5-2 γνώρισαν οι Παμπαίδες της Α.Ε.Κ. με αντίπαλο τον Ερμή Ζωγράφου, στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος. Οι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποίησαν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις τους τη φετινή σεζόν και πλέον θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης σε τρίτο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια.