Πρώτη και με διαφορά η Πρωταθλήτρια ΑΕΚ!

Με 1-0 επιβλήθηκε η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ του ΑΣΕ Δούκα για την 16η αγωνιστική της Futsal Superleague και έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος με πολύ καλή και σοβαρή εμφάνιση έφτασαν στη μεγάλη νίκη που όχι μόνο τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά και τους απέσπασε από την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων 4 πόντους, 6 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Τόσο ο Δούκας, όσο και η ΑΕΚ είδαν τους τερματοφύλακές τους να αντιδρούν σωστά όποτε χρειάστηκε και να διατηρούν ανέπαφες τις εστίες εστίες τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα μπήκαν πιο δυναμικά και πίεσαν σε όλο το γήπεδο. Στο 22′ η “Ένωση” έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, ενώ στο 27′ τόσο ο Δελλαπόρτας από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, η υπεροχή του “Δικεφάλου” καρποφώρησε στο 28′ όταν μετά από όμορφη εναλλαγή της μπάλας, ο Καρύδας έδωσε την πάσα στον Δελλαπόρτα και ο τελευταίος με προβολή “έγραψε” το 1-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δούκας κυνήγησε την ισοφάριση έχοντας την κατοχή της μπάλας, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με αντεπιθέσεις. Ο Θεοφίλου απο το 35′ και έπειτα σημείωσε 4 μεγάλες αποκρούσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν και δοκάρι. Ωστόσο, η ΑΕΚ διατήρησε το υπέρ της 1-0 και έφτασε στην 14η νίκη της σε 16 αγώνες.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, εκτός έδρας με τον Ηνίοχο (11-12/01).

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 1-0