Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ΑΕΚάρα στο φούτσαλ!

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στο φούτσαλ αναδείχθηκε η ΑΕΚάρα μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι, κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Ιστορική επιτυχία για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ που πανηγύρισε στο κλειστό του Καματερού το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της. Η “Ένωση” επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια) των “πράσινων” στον 5ο και τελευταίο τελικό και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχοντας και την θερμή συμπαράσταση του κόσμου τους, αν και βρέθηκαν πίσω με 2-0, έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι. Αυτή τη φορά η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της Δημήτρη Θεοφίλου που απέκρουσε δύο πέναλτι πήρε τη νίκη και τον τίτλο.

Η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0. Η “Ένωση” είχε αρκετές καλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, γεγονός που της προκάλεσε εκνευρισμό στο παιχνίδι της. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι “πράσινοι” που κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να πάνε στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με δύο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και μείωσαν στο 10′ με τον Αρτινό. Η πίεση της ΑΕΚ έφερε αποτελέσματα καθώς δεν πέρασαν λίγα λεπτά με τον Ντάτη να ισοφαρίζει σε 2-2. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, με τον Θεοφίλου να αποκρούει δύο φορές και να χαρίζει στην ΑΕΚ τον τίτλο μέσα σε αποθέωση!

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Μάνος, Δελαπόρτας, Θανασάι, Ασημακόπουλος, Αρτινός, Ζιάκας, Ντάτης, Ηλιάδης, Γιώτης, Ταρνανίδης, Χριστόπουλος, Λιαρόπουλος, Μπελτσίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπάρδης, Ντάρλας, Γκαϊφύλλιας, Παούρης, Γκρίτζαλης, Κατεβτσιάν, Μπελτσίδης, Θεοδωρόπουλος, Κάλκος, Χατζηφωτίου, Παπαευστρατίου, Πολίτης, Μπάμπης, Ζάχος.