Μία νίκη και μία ήττα για το ανδρικό πόλο της ΑΕΚ

Η ανδρική ομάδα πόλο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της, αντιμετωπίζοντας στο κολυμβητήριο της Νίκαιας τον Άρη Νίκαιας και τον Ιωνικό ΑΟ για την 1η και την 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Α’ Ομίλου Αττικής Β’ Εθνικής.

Οι “κιτρινόμαυροι” στον πρώτο αγώνα με αντίπαλο τον Άρη Νίκαιας το πρωί του Σαββάτου (16/03), επικράτησαν με 18-11 ξεκινώντας με το “δεξί” τις προσπάθειές τους στον όμιλο.

Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Δάνδολου μετά τα πρώτα λεπτά όπου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (3-3, 4-4), ανέβασαν στροφές στο β’ οκτάλεπτο, και με σερί 3-0 προηγήθηκαν με 7-4.

Στα τελευταία λεπτά του β’ οκταλέπτου, οι παίκτες του Άρη μείωσαν σε 7-6, αλλά δύο γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου έκαναν το 9-6. Στο β’ ημίχρονο, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και έφτασαν στο ευρύ 18-11.

Το βράδυ του Σαββάτου, οι πολίστες της ΑΕΚ κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τον Ιωνικό ΑΟ, από τον οποίο ηττήθηκαν με 8-7, μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο νεύρα και αστοχία με διψήφιο αριθμό δοκαριών. Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 1-3 με την “Ένωση” να προσπαθεί να βρει λύσεις στην επίθεση.

Ακόμα κι έτσι, ο Καψοκώλης μείωσε σε 2-3 στο τέλος του α’ οκταλέπτου. Στο β’ οκτάλεπτο παρά τα πολλά άστοχα σουτ και τα δοκάρια, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4 το οποίο ήταν και το σκορ το πρώτου μέρους. Στο γ’ οκτάλεπτο, ο Χατζηγούλας έκανε το 5-4, αλλά οι παίκτες του Ιωνικού με σερί 2-0 έφτασαν στο 5-6. Στο δ’ οκτάλεπτο, ο Ιωνικός ανέβασε εκ νέου το δείκτη του σκορ (5-7), η ΑΕΚ μείωσε έως το 7-8, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην ιστορία του τμήματος πόλο της ΑΕΚ και γενικά η πρώτη απώλεια, καθώς στη Γ’ Εθνική οι “κιτρινόμαυροι” είχαν το απόλυτο των νικών, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι και τον αγώνα με τον Άρη Νίκαιας.

Πλέον, η ΑΕΚ ετοιμάζεται για τον σημερινό (17/03, 12:00) αγώνα με τον Άγιο Νικόλαο στο κολυμβητήριο της Νίκαιας για την 3η αγωνιστική.

ΑΕΚ – Άρης Νίκαιας 18-11
ΑΕΚ (Δάνδολος): Πρωτονοτάριος, Ξενάκης 6, Δερμιτζάκης 4, Μονιούδης 1, Καψοκόλης 3, Μυλωνάκης, Χατζηγούλας, Καπότσης 1, Σάντα 3, Μήτρου, Γρηγοριάδης, Βουνισέας, Κυρμίζογλου.

ΑΕΚ – Ιωνικός ΑΟ 7-8
ΑΕΚ (Δάνδολος): Πρωτονοτάριος, Ξενάκης 5, Δερμιτζάκης, Μονιούδης, Καψοκόλης 1, Μυλωνάκης, Χατζηγούλας 1, Καπότσης, Σάντα, Μήτρου, Γρηγοριάδης, Βουνισέας, Κυρμίζογλου.