Λάθη και διαιτησία "λύγισαν" την ΑΕΚ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Πανελληνίου.

Στις τάξεις του “Δικεφάλου” έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία κάτι που αναφέρεται και στο επίσημο σάιτ της Ερασιτεχνικής, aek.gr δίνοντας έτσι πιο επίσημο τόνο στις διαμαρτυρίες.  Άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο στέκονται στα δικά τους λάθη, αλλά δεν παραγνωρίζουν το γεγονός ότι οι διαιτητές και ειδικότερα ο κ. Κομματάς έγερναν την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και απείλησε αρκετές φορές τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού στα πρώτα δέκα λεπτά. Στο 12′, οι διαιτητές προχώρησαν σε μία αδιανόητη απόφαση δίνοντας δεκάμετρο χτύπημα στον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που η ομάδα μας βρισκόταν στην επίθεση, ωστόσο οι “πράσινοι” αστόχησαν. Τελικώς, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι σκόραραν με δεξί διαγώνιο σουτ, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι διαιτητές συνέχισαν να σφυρίζουν φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού τη στιγμή που οι παίκτες της ΑΕΚ δεν έπαιρναν ούτε ένα, παρά τα σκληρά μαρκαρίσματα. Ακόμα κι έτσι, ο Σκουτέλης από πλάγια θέση ισοφάρισε, ενώ λίγα λεπτά μετά η ανατροπή του σκορ σταμάτησε στο δοκάρι.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν ισόπαλο, σε μία επίθεση του Ντάρλα η μπάλα βρήκε σε χέρι στην περιοχή, με τους διαιτητές να σφυρίζουν την εσχάτη των ποινών. Ο Παούρης ανέλαβε την εκτέλεση, “έγραψε” το 2-1, το οποίο και έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Κυπελλούχων Ελλάδος για την ισοφάριση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας, που βρίσκεται πλέον στη 2η θέση με 19 βαθμούς, το επόμενο Σαββατοκύριακο (10-11/11) όταν και θα οριστεί ο εντός έδρας αγώνας κόντρα στον Ηνίοχο.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 2-1
Σκόρερς: Παπαευστρατίου, Παούρης – Σκουτέλης.