Ηττα για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ!

Η Ενωση πάλεψε  απέναντι στην έμπειρη Minerva και ηττήθηκε με 4-3 στην πρεμιέρα της στον Γ΄προκριματικό Όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος αντιμετώπισαν για την 1η αγωνιστική του 3ου Προκριματικού Ομίλου την Futsal Minerva από την Ελβετία και παρά την ήττα με 4-3, παρουσίασαν αξιόλογο πρόσωπο. Οι “κιτρινόμαυροι” δέχθηκαν νωρίς δύο διαδοχικά τέρματα, ωστόσο στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι και κυνήγησαν το καλύτερο δυνατό. Κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να προηγηθούν με 3-2, αλλά με δύο γκολ οι Ελβετοί ανέτρεψαν την κατάσταση.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία των φίλων του “Δικεφάλου” που βρέθηκαν στο κλειστό του Δαΐς και στήριξαν τους παίκτες του Γιάννη Ζιάβα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Ελβετοί μπήκαν δυνατά και πίεσαν από το πρώτο δευτερόλεπτο, με την “κιτρινόμαυρη” άμυνα να αντιδρά σωστά. Η “Ένωση” μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε στροφές και στο 6′, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ταρνανίδη που “έκλεψε” τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο επόμενο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Fernandez που πλάσαρε όμορφα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό, στο 8′ ο Fernandez έμεινε μόνος του μπροστά στον Θεοφίλου και “έγραψε” το 2-0. Ο Γιάννης Ζιάβας κάλεσε τάιμ άουτ στη συνέχεια θέλοντας να αφυπνίσει τους παίκτες του. Χάρη στον αρχηγό της η ΑΕΚ δεν δέχθηκε άλλα τέρματα, ενώ στο 18′ χάθηκαν δύο πολύτιμες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ η “Ένωση”. Η μείωση του σκορ τελικά ήρθε 2″ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Θανασάι, ο οποίος και πέτυχε το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην ιστορία της ομάδας ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο μέρος, με τον Θεοφίλου να αποτελεί εγγύηση στο τέρμα, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα ανέβασαν τις γραμμές τους και αύξησαν την πίεσή τους, με αποτέλεσμα να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο. Δελλαπόρτας και Ασημακόπουλος στο 30′ και το 31′ δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ωστόσο οι μεγαλύτερες ευκαιρίες χάθηκαν από τον Θανασάι που αστόχησε δύο φορές σε πέναλτι. 8′ πριν το φινάλε, ο Πάνου με τρομερή ενέργεια γύρισε τη μπάλα με λόμπα, αναγκάζοντας τον αντίπαλο γκολκίπερ να εκτιναχθεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Στο 35′ ήταν η σειρά του Μαρκογιαννάκη να αστοχήσει σε πέναλτι, ενώ στην κόντρα ο Δελλαπόρτας αστόχησε. Στο 36′ ο Ασημακόπουλος “έκλεψε” τη μπάλα και ισοφάρισε με όμορφο πλασέ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Θανασάι με τρομερή κίνηση έδωσε την ευκαιρία στον Πάνου με κεφάλια να κάνει το 3-2 εν μέσω αποθέωσης. Οι αντίπαλοι δεν το έβαλαν όμως κάτω και με δύο “κρύα” τέρματα ανέτρεψαν το σκορ.

Επόμενος αγώνας για την Πρωταθλήτρια Ελλάδος ΑΕΚ, αύριο (29/08) στις 20:00 κόντρα στην Blue Magic.

Minerva Futsal – AEK 4-3
Ημίχρονο: 2-1.
Σκόρερς: Θανασάι, Ασημακόπουλος, Πάνου.