Η ΑΕΚ κατέκτησε το Σούπερ Καπ!

Έργο με έναν… ρόλο εξελίχθηκε ο τελικός του Σούπερ Καπ στο Futsal ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Δούκα, με την Ένωση να επικρατεί με 5-2!

Στο ματς που έγινε στο κλειστό γήπεδο του Δαΐς, οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν πανηγυρικά τον πρώτο τίτλο της σεζόν 2019-20 και θέλει να συνεχίσει έτσι και στο υπόλοιπο της σεζόν, αφού δείχνει έτοιμη να σαρώσει τους τίτλους για ακόμη μία χρονιά.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή του αγώνα, ωστόσο έχασε αρκετές ευκαιρίες μέχρι να καταφέρει να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό, όταν ο Θανασάι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δούκα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της «Ένωσης» να παραμένει.

Ύστερα από την ανάπαυλα, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον αντίπαλο να καταφέρνει να να ισοφαρίσει στο 12ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κωνσταντίνου. Η… ψυχρολουσία δεν έμεινε εκεί, αφού  η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Σταυρακόπουλο και να πάρει προβάδισμα προβάδισμα με 2-1 στο 14ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου.

Εκείνη τη στιγμή ο… διακόπτης «γύρισε» με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 4 λεπτά πριν το φινάλε, ενώ το συγκρότημα του Γιάννη Ζιάβα πήρε εκ νέου τα ηνία με τον Δελαπόρτα σκοράρει στο 17ο λεπτό της επανάληψης (3-2).

Η «Ένωση» συνέχισε το ίδιο επιθετικό μοτίβο με τον Μάνο να εκμεταλλεύεται μια απόκρουση του Θεοφίλου και κλέβοντας έκανε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να του κάνει το χατίρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Σε μια πανομοιότυπη φάση ο Μάνος πέτυχε και το πέμπτο γκολ της ΑΕΚ, διαγράφοντας το τελικό σκορ (5-2) το οποίο έδωσε τη νίκη και ταυτόχρονα τον πρώτο τίτλο της σεζόν.