Η ΑΕΚ διέσυρε τον Παναθηναϊκό μέσα στο "σπίτι" του!

Η πρωταθλήτρια ΑΕΚ είναι εδώ έτοιμη για να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Η “Ένωση” συνέτριψε με 4-1 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης και ξεκίνησε εντυπωσιακά το νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα επιβεβαίωσε με το …καλημέρα πως αποτελεί και πάλι το μεγάλο φαβορί για να κατακτήσει τον τίτλο. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καταιγιστικοί κάνοντας επίδειξη δύναμης σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο και “κλείδωσαν” τη νίκη με 4-1 ενώ θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει κι άλλο την διαφορά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι, πιέζοντας συνεχώς για ένα γκολ. Η πίεση έφερε καρπούς μόλις στο 7′ λεπτό με τον Μάνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ. Το γκολ αυτό δεν χαλάρωσε καθόλου τους “κιτρινόμαυρους” που συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο ματς. Τρία μόλις λεπτά αργότερα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Χατζηφωτίου για το 2-0. Ο Θεοφίλου ήταν για μια ακόμη φορά “κέρβερος” κάτω από τα δοκάρια και κράτησε ανέπαφη την εστία του σε ευκαιρία των “πρασίνων”. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Μάνο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-0. Στο δεύτερο μέρος η “Ένωση” συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 13΄ του δευτέρου μέρους πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Μάνο για το 4-0. Οι”πράσινοι” το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-1.