Επιβλητική σε πισίνα και κερκίδα η ΑΕΚ (VIDEO/ΦΩΤΟ)

Με 16-4 επιβλήθηκε η ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ εκτός έδρας του ΝΟ Καλαμάτας για την 4η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Η “Ένωση” πέτυχε το “4×4” και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Για ακόμα μία φορά, οι “κιτρινόμαυροι” ήταν κυρίαρχοι τόσο εντός όσο και εκτός πισίνας, καθώς στο πλευρό τους στάθηκαν αρκετοί φίλοι του Συλλόγου. Ο κόσμος της ΑΕΚ έδωσε βροντερό “παρών” και έδωσε μεγάλη ώθηση στους αθλητές, ενώ μετά το τέλος του αγώνα πανηγύρισαν όλοι μαζί τη νέα νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Δάνδολου με δυναμική άμυνα, κατάφεραν να περιορίσουν την αντίπαλη επίθεση, ενώ στην άλλη πλευρά της πισίνας, Καψοκόλης, Πετρόπουλος και Τίγκας βρήκαν δίχτυα για το 0-3.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Ξενάκη να “εκτελεί” δις και τον Γιαννουρή να προσθέτει άλλο ένα γκολ, η ΑΕΚ έδωσε διαστάσεις στο σκορ. Ο Δαβίλλας κάτω από τα δοκάρια έδινε το δικό του… ρεσιτάλ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-6.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να μην αφήσουν ελπίδες στους γηπεδούχους να ανατρέψουν την κατάσταση. Έτσι, με πιεστική άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις, “χτύπησαν” στην κόντρα και σημείωσαν 8 (!) γκολ μέσα σε μόλις 8 λεπτά.

Το 2-14 ήταν το σκορ μετά το τέλος του οκταλέπτου, με τον Κωνσταντίνο Δάνδολο να κάνει διάφορες αλλαγές σε παίκτες και τακτικές στην τελευταία περίοδο, με το τελικό σκορ να είναι το 4-16.

Ο τεχνικός του “Δικεφάλου” δήλωσε στο aek.gr: “Δείξαμε σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε και τους νεαρούς μας παίκτες. Πολλά συγχαρητήρια στο Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας για τη δουλειά που γίνεται στο τμήμα και τους ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Θέλω να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά τους οπαδούς μας, γιατί μας στηρίζουν σε όποιο γήπεδο και αν αγωνιζόμαστε. Είναι το κίνητρό μας για να τα δίνουμε όλα και να πετύχουμε όλους μας τους στόχους“.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ, το Σάββατο (21/12, 16:00) όταν και υποδέχεται στη Γλυφάδα την Τρίαινα Βούλας.

ΝΟ Καλαμάτας – ΑΕΚ 4-16