Ατυχη η ομάδα Futsal της ΑΕΚ στην Κυψέλη, ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό

Δεν τα κατάφερε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι “κιτρινόμαυροι” γνώρισαν την ήττα με 2-1 στην Κυψέλη, στα πλαίσια του 2ου Τελικού της Futsal Superleague. Η “Ένωση” ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά τα δοκάρια και οι χαμένες ευκαιρίες στέρησαν από την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα το “break”, με την σειρά να βρίσκεται πλέον στο 1-1 και να μεταφέρεται εκ νέου στο κλειστό του Καματερού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα γρήγορο γκολ στο 4′, με τη μπάλα να κάνει τα χατήρια του Γκαϊφύλια. Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα και μέσα σε 2′ έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Ντάτης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Αρτινός είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να τον σταματά. Ο Θεοφίλου απάντησε με δύο “στοπ” σε σουτ των γηπεδούχων, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” με τους Ταρνανίδη, Θανασάι και Μάνο έχασαν τρεις ανεπανάληπτες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τους Θανασάι και Ασημακόπουλο σε τρεις περιπτώσεις να βλέπουν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να τους σταματά. Αντίθετα, στην απέναντι πλευρά ο Παπαευστρατίου κοντρόλαρε, γύρισε και έκανε το 2-0 στο 27′. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με ατομική ενέργεια του Θανασάι και ανεπανάληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστία του Παναθηναϊκού (2-1). Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα ανέβασαν ρυθμούς, ωστόσο είδαν δύο φορές τον διαιτητή να σφυρίζει ανύπαρκτα φάουλ προκαλώντας εκνευρισμό. Από το 29′ έως το 33′, η ΑΕΚ έχασε 4 μεγάλες ευκαιρίες (εκ των οποίων ένα δοκάρι), με τη μπάλα να μην κάνει το χατήρι των “κιτρινόμαυρων”. Στο 38′ ο Θανασάι σούταρε με τον αντίπαλο γκολκίπερ να λέει “όχι”, ενώ ένα λεπτό αργότερα όμοια κατάληξη είχε και προσπάθεια του Ασημακόπουλου.

Στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τερματοφύλακα και ο Θανασάι 20″ πριν το τέλος, είδε το δυνατό σουτ που επιχείρησε να σταματά σε σώμα αντιπάλου λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 2-1