Ασταμάτητη η ΑΕΚ στο ράγκμπι (ΦΩΤΟ)

Η ομάδα ράγκμπι λιγκ της ΑΕΚ αγωνίστηκε χτες στο 2ο Τουρνουά 9s που διεξήχθη στον Ασπρόπυργο και κατέκτησε την 1η θέση. Η “Ένωση” πέτυχε έτσι το “2×2” και φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζοντας την πορεία της για το δεύτερο σερί πρωτάθλημα. Μάλιστα, οι παίκτες της ΑΕΚ πριν αναχωρήσουν για τον Ασπρόπυργο βρέθηκαν στο γήπεδο της ΑΕΚ που χτίζεται στην Νέα Φιλαδέλφεια και φωτογραφήθηκαν παίρνοντας γεύση για αυτά που… έρχονται.

Οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν 3 νίκες (μία άνευ αγώνος) σε ισάριθμους αγώνες συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η τοπική ομάδα δεν κατάφερε να δηλώσει τον κατάλληλο αριθμό παικτών, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει. Έτσι, η ΑΕΚ διεκδίκησε το τρόπαιο του τουρνουά μόνο με τον Προμηθέα, τον οποίο αντιμετώπισε επιτυχώς 2 φορές.

Στο πρώτο παιχνίδι, με εξαιρετική εμφάνιση από το πρώτο λεπτό δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα. Ο Λαλεδάκης (πρώτη εμφάνιση με την ΑΕΚ) άνοιξε το σκορ και πριν συνέλθουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, η ΑΕΚ έφτασε και σε δεύτερο try 2′ μετά με τον αρχηγό Καλδέρη. Ο Λάζαρης πέτυχε try λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το 14-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στο δεύτερο παιχνίδι, ο Boi άνοιξε το σκορ, στην πρώτη του εμφάνιση με τα “κιτρινόμαυρα” και στη συνέχεια επιτεύχθη και μετατροπή με τον Χελιώτη με την ΑΕΚ να προηγείται με 6-0. Παρ’ ότι υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις για… περίπατο, ο Προμηθέας με 3 συνεχόμενα try βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-12 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της “Ένωσης” ισοφάρισαν σε 12-12 και όλοι περίμεναν να μην αλλάξει κάτι. Κι όμως, ο Ζάχος μετά από ασίστ του αρχηγού σκόραρε και με μία ακόμη μετατροπή του Χελιώτη το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 18-12 υπέρ της ΑΕΚ.

Το επόμενο τουρνουά προβλέπεται να γίνει στην Καβάλα με πιο πιθανή ημερομηνία τις 17 Φεβρουαρίου.